Płaca minimalna 2018

i

Autor: Pixabay.com/jarmoluk Płaca minimalna 2018

Wielka podwyżka pensji minimalnej. Nawet kilkaset złotych więcej

2020-01-02 13:36

Osoby na najniższych pensjach dostają automatyczne podwyżki. W styczniu ich wynagrodzenie wzrośnie o kilkaset złotych. W ciągu kilku lat najniższe wynagrodzenie wzrosło już o 850 zł.

Płaca minimalna 2020. Ile wyniesie?
Pensje idą w górę. Przynajmniej te najniższe, o których wysokości decydują rządzący krajem. Od 1 stycznia 2020 roku najniższe wynagrodzenie za etatową pracę w Polsce wynosi 2 600 zł brutto. Dla porównania w roku minionym było to 2 250 zł. A w roku 2015 było to jedynie 1750 zł. Zatem nie sposób nie zauważyć znaczącej podwyżki.

ZOBACZ KONIECZNIE: Ile Polacy zarabiają na Zachodzie?

Warto podkreślić, że płaca minimalna stanowi już 49,7 proc. prognozowanego na 2020 rok przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Ale wraz z nadejściem nowego roku zachodzą też zmiany w stawkach dotyczących pracy godzinowej, w których to obowiązuje wynagrodzenie za godzinę. W 2020 roku stawka godzinowa wzrasta do 17 zł brutto, podczas gdy w minionym roku była to kwota nieco ponad 14 zł.

Choć wzrost płac zapewne ucieszy wiele osób, ale za wzrostem płacy minimalnej mogą wzrosnąć ceny za towary i usługi. Czyli w rzeczywistości w portfelach Polaków sytuacja wcale nie będzie lepsza niż w minionym roku. Pogorszyć może się też sytuacja na rynku pracy. Choć wiele firm wciąż cierpi na niedobór pracowników, to w tym roku ci będą ich więcej kosztować. Może to zakończyć się spadkiem zatrudnienia i zwiększeniem obowiązków dla osób już zatrudnionych.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze