kasjerka

i

Autor: Piotr Kamionka/REPORTER, SHUTTERSTOCK (2) kasjerka

Handel w Święta

Czasowy zakaz handlu w Wielką Sobotę! Kogo dotyczy i jakie kary grożą?

2025-04-17 15:23

Zbliża się Wielka Sobota, a wraz z nią – zmiany w organizacji handlu. Zgodnie z przepisami, wiele sklepów będzie musiało zakończyć działalność już o godzinie 14:00. Kogo dotyczy zakaz handlu w Wielką Sobotę? Jakie kary grożą za jego złamanie? Sprawdź, gdzie zrobisz zakupy pomimo ograniczeń.

Super Biznes SE Google News

Wielka Sobota z ograniczeniami: Kogo obowiązuje zakaz handlu po 14:00?

Państwowa Inspekcja Pracy (PIP) przypomina, że w Wielką Sobotę, bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkanocy, obowiązują ograniczenia w handlu. Zakaz handlu w Wielką Sobotę zaczyna obowiązywać od godziny 14:00. Oznacza to, że po tej godzinie w placówkach handlowych za ladą może stanąć wyłącznie właściciel sklepu oraz członkowie jego rodziny.

Przepisy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta jasno precyzują, że w sobotę poprzedzającą Wielkanoc po godzinie 14:00 zakazane jest zarówno prowadzenie handlu, jak i wykonywanie czynności z nim związanych przez pracowników i osoby zatrudnione.

Oznacza to, że pracownicy zatrudnieni w handlu powinni zakończyć pracę do godziny 14:00. Zakaz obejmuje nie tylko bezpośrednią obsługę klientów, ale też wszelkie inne czynności związane z obowiązkami służbowymi. Po godzinie 14:00 zatrudnieni nie mogą nie tylko sprzedawać, ale też zajmować się np. sprzątaniem sklepu, rozpakowywaniem lub chowaniem towaru czy inwentaryzacją.

Warto podkreślić, że pracownicy zachowują przy tym prawo do wynagrodzenia za czas nieprzepracowany w związku ze zmniejszeniem wymiaru czasu pracy z powodu krótszego dnia pracy. Wynagrodzenie to oblicza się na zasadach obowiązujących przy ustalaniu wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego.

Co jest zabronione? Jakie czynności są niedozwolone w handlu po godzinie 14:00 w Wielką Sobotę?

Jak tłumaczy Inspekcja Pracy, w Wielką Sobotę po godzinie 14:00 pracownicy nie mogą wykonywać żadnych czynności związanych z handlem. Oznacza to, że zakazane jest nie tylko bezpośrednie obsługiwanie klientów, ale również inne prace związane z funkcjonowaniem sklepu.

Po godzinie 14:00 pracownicy nie mogą:

  • Sprzedawać towarów
  • Sprzątać sklepu
  • Rozpakowywać i chować towarów
  • Przeprowadzać inwentaryzacji

Gdzie zrobisz zakupy? Lista wyjątków od zakazu handlu w Wielką Sobotę

Ustawodawca przewidział szereg wyjątków od zakazu handlu w Wielką Sobotę. Oznacza to, że niektóre placówki mogą być otwarte pomimo obowiązujących ograniczeń.

Zgodnie z art. 6 ustawy, zakaz handlu nie obowiązuje m.in. w:

  • Stacjach paliw płynnych
  • Aptekach
  • Placówkach pocztowych
  • Placówkach handlowych w hotelach, na dworcach i lotniskach
  • Placówkach sprzedających kwiaty, dewocjonalia, pamiątki czy prasę – jeżeli stanowi to ich przeważającą działalność

Ustawa przewiduje łącznie 32 wyjątki od zakazu handlu. Warto również pamiętać, że zakaz nie obowiązuje w placówkach, w których handel prowadzi przedsiębiorca będący osobą fizyczną wyłącznie osobiście, we własnym imieniu i na własny rachunek.

Grzywna do 100 tys. zł: Jakie kary grożą za złamanie zakazu handlu w Wielką Sobotę?

Powierzenie pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu w dni objęte zakazem grozi grzywną w wysokości od 1000 do nawet 100 000 zł.

Państwowa Inspekcja Pracy (PIP) przypomina, że przestrzeganie przepisów o zakazie handlu jest obowiązkowe, a za ich łamanie grożą surowe kary.

Wielki Quiz PRL: Jak obchodzono Wielkanoc w Polsce Ludowej? Zmierz się z pytaniami!
Pytanie 1 z 20
Jakie trudności mogły napotkać osoby chcące kupić składniki na tradycyjne wielkanocne potrawy w PRL?
QUIZ PRL. Wielkanoc w PRL-u

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze