Wielki Czwartek

i

Autor: CC Pixabay.com / licencja Creative Commons / Zdjęcie ilustracyjne Wielki Czwartek

Przerwa świąteczna

Wielkanoc 2023. Czy Wielki Czwartek jest dniem wolnym od pracy?

2023-04-05 2:14

Wielkanoc 2023 wypada w dniach 9-10 kwietnia. Obchodzimy Wielkanocną Niedzielę i Wielkanocny Poniedziałek. Są to dni ustawowo wolne od pracy i nauki. Te najważniejsze dla katolików święta w roku poprzedza Wielki Tydzień. Czy Wielki Czwartek to dzień wolny od pracy? 

Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Dla katolików nadchodzi najważniejszy czas w roku, w którym ma miejsce celebracja misterium paschalnego: męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Już niedługo będziemy obchodzić święta wielkanocne 2023. A od poniedziałku 3 kwietnia rozpoczyna się Wielki Tydzień. W Wielki Czwartek 6 kwietnia wierni idą do kościoła, aby uczcić ustanowienie sakramentów Kapłaństwa i Eucharystii na wieczornej Mszy Wieczerzy Pańskiej, która rozpoczyna Triduum Paschalne i kończy okres Wielkiego Postu. Ta Msza jest wprawdzie bardzo uroczysta i ważna, ale zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego oraz wytycznymi Episkopatu Polski wierni nie są zobowiązani do udziału we mszy św. w tym dniu.

Czy w Wielki Czwartek jest wolne od szkoły?

Uczniowie w czasie wielkanocnym mają wolny czas na odpoczynek. Już w Wielki Czwartek 6 kwietnia zacznie się przerwa świąteczna, która potrwa do do wtorku 11 kwietnia. Do szkoły uczniowie pójdą dopiero w środę 12 kwietnia. Mogą się więc cieszyć aż sześcioma dniami wolnego od zajęć szkolnych.

Czy Wielki Czwartek jest wolny od pracy?

Niestety pracownicy nie mają tak dobrze. Wiadomo , że wolne od pracy będą mieli w Wielkanoc 2023, ale Wielki Czwartek, otwierający Triduum Paschalne, nie jest w Polsce dniem ustawowo wolnym od pracy. Jeśli tego dnia chcemy zostać w domu, musimy wykorzystać urlop. Udzielenie wolnego od pracy w tym dniu leży wyłącznie w gestii pracodawcy. Sklepy, galerie handlowe, punkty usługowe, urzędy w Wielki Czwartek 2023, będą czynne będą w regularnych godzinach.

Sonda
Który dzień świąt wielkanocnych jest Twoim ulubionym?
Tańczące z Prmocjami 30.03
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze