Pielęgniarki w pochodzie - 1973 r.

i

Autor: Narodowe Archiwym Cyfrowe

Wielki STRAJK PIELĘGNIAREK coraz bliżej! Otrzymały ważne poparcie

2020-12-08 13:57

Dramat polskiej służby zdrowia trwa. W szpitalach ciągle brakuje personelu, a pielęgniarki pracują do utraty tchu. Niestety, ich wysiłki nie zostały docenione przez rząd. Chodzi o brak publikacji ustawy, która gwarantuje 100 proc. dodatku za pracę z pacjentami covidowymi wszystkim pracownikom medycznym. Pielęgniarki szykują się więc do wielkiego strajku. Właśnie otrzymały ważne poparcie. Zobacz, o kogo chodzi i czym grozi strajk.

Każdego dnia pielęgniarki na całym świecie narażają swoje życie, walcząc o pacjentów na pierwszej linii frontu. Według informacji z Ministerstwa Zdrowia na COVID-19 w Polsce zmarły już 32 pielęgniarki, w samym listopadzie zmarło ich 20. Najmłodsza miała 37 lat. Poza wyczerpaniem psychicznym i fizycznym, pielęgniarki czuję się rozczarowane decyzją rządu. Sejmowa większość przyznała dodatki dla wszystkich pracowników medycznych, a później, tłumacząc się błędem w głosowaniu, odebrała pieniądze m.in. pielęgniarkom, które zdaniem polityków nie mają kontaktu z koronawirusem. Zlekceważona grupa zawodowa zapowiedziała więc strajk. Ramię w ramię z pielęgniarkami idą lekarze. Wczoraj prezydium Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy poparło protesty pielęgniarek i położnych. 

ZOBACZ TEŻ: ZASZCZEPISZ się na koronawirusa, dostaniesz NAGRODĘ. Sprawdź jaką

Pielęgniarki i położne chcą, by pracownicy medyczni byli godziwie traktowani. Popierają je w tym lekarze. W opublikowanym 7 grudnia komunikacie dla mediów prezydium związków zawodowych lekarzy poinformowało, że wezwało wszystkich lekarzy, zatrudnionych w tych szpitalach i innych zakładach opieki zdrowotnej, w których OZZPiP będzie przeprowadzał referenda strajkowe do wzięcia udziału w referendum i wyrażenia w nich zgody na strajk OZZPiP. Związki zawodowe zapowiedziały również, że dalszy brak postępu w negocjowaniu nowej wysokości tzw. współczynnika pracy dla lekarza specjalisty w ustawie z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych spowoduje, że OZZL podejmie decyzję o wchodzeniu w spory zbiorowe organizacji zakładowych związku.

"Od maja br. Ministerstwo Zdrowia nie jest w stanie przedstawić swojego stanowiska w sprawie wysokości współczynnika pracy dla lekarza specjalisty we w/w ustawie. Współczynnik ten, będący "krotnością" przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej za rok ubiegły, określa wysokość płacy zasadniczej, gwarantowanej (minimalnej) dla lekarza specjalisty i obecnie wynosi 1,27" – wskazuje OZZL.

"Nawet poprzedni minister zdrowia Łukasz Szumowski uznał tę wysokość za zbyt niską, skoro w roku 2018 ustalił pensję zasadniczą dla lekarzy specjalistów w wysokości odpowiadającej 1,6 przeciętnego wynagrodzenia za rok poprzedni" – podnosi związek.

Kiedy odbędą się strajki pielęgniarek? Lada dzień pielęgniarki mają przedstawić swoje postulaty dyrektorom szpitali i rozpocząć spory zbiorowe. Czym może grozić strajk? Krystyna Ptok przestrzegała, że w przypadku braku dialogu z rządem i dalszego kryzysu w związku z pandemią może dojść do strajku generalnego. Jeśli do niego dojdzie, to będzie dotkliwy cios dla pacjentów i systemu ochrony zdrowia.

ZOBACZ TEŻ: Świąteczne BONY o wartości 700 ZŁOTYCH. Zobacz, kto może dostać pieniądze

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze