Wieprzowina drożeje. Może jej zabraknąć na święta

2019-11-27 14:31 oprac. AG
Wieprzowina
Autor: Serwis prasowy

Ceny żywca wieprzowego rosną w oczach. W ciągu roku cena podskoczyła o ponad 35 proc. To już nie jest tylko problem rolników, ale konsumentów. Sieci handlowe nie kupują mięsa po tak wysokich cenach.

Tego dawno nie było. Na Boże Narodzenie może zabraknąć wieprzowiny. Powód? Cena mięsa rośnie w oczach, a sieci handlowe po tak wysokich stawkach nie są skore do składania zamówień. Za kilogram tucznika płacono w połowie listopada średnio 5,65 zł/kg. To o ponad 35 proc. więcej niż przed rokiem.

ZOBACZ KONIECZNIE: Gigantyczny wzrost cen. Ile zapłacisz za zakupy?

I co gorsza raczej można zapomnieć o sprowadzaniu mięsa z zagranicy. Tam ceny też rosną jak szalone. Szacuje się, że ze względu na wykrycie ASF (afrykański pomór świń) w Chinach ceny wieprzowiny w Europie poszybowały nawet o 200 proc.

A wszystko wskazuje na to, że w przyszłym roku lepiej nie będzie. Na ostateczną podwyżkę cen wieprzowiny w sklepach składa się wiele czynników jak np. problem z ASF, brak rak do pracy, podwyżki cen za prąd i wodę. Zatem nie jest wykluczone, że na Wielkanoc na wielu stołach zabraknie wielu potraw z mięsa wieprzowego.

SPRAWDŹ TEŻ: Wolą głodować niż zamarznąć! Miliony polskich dzieci i emerytów żyje w TRAGICZNYCH warunkach

A ile mięsa je statystyczny Kowalski? Statystyczny Polak zjada rocznie około 38 kilogramów wieprzowiny i około 25 kg drobiu. Najmniej zjadamy wołowiny – jedynie 2 kg na osobę.

Komentarze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze