Wolą głodować niż zamarznąć! Miliony polskich dzieci i emerytów żyje w TRAGICZNYCH warunkach

2019-11-27 15:50
Ubóstwo
Autor: pixabay.com Ubóstwo

Tak szokującego raportu o ubóstwie w Polsce chyba nikt się nie spodziewał. Miliony Polaków zamiast żyć balansuje na granicy najzwyklejszego przetrwania, a wielu z nich musi przeżyć za niecałe 250 złotych miesięcznie! Historie przedstawione w raporcie przerażają – są osoby, które podgryzają suchy chleb dopiero wtedy, gdy czują, że z głodu mogą zemdleć.

Liczba Polaków, żyjących w skrajnym ubóstwie wzrosła do ponad 2 milionów osób. Większość z nich to osoby starsze i samotne – w ciągu dwóch ostatnich lat ich liczba zwiększyła się o ponad 60 tysięcy. Muszą przetrwać za mniej niż 19 złotych dziennie, ale w co czwartej rodzinie było to już niespełna 8 złotych, czyli miesięcznie niecała połowa świadczenia 500 plus.

ZOBACZ TEŻ: Promocje na kosmetyki na Black Friday. Rossmann, Hebe, Sephora

„Zwyczajna starsza pani w schludnym ubraniu raz po raz wyjmuje z torebki niewielki woreczek z chlebem. Sięga do niego dyskretnie, starając się, by na ziemię nie spadł ani okruszek.

– To? Oj, po prostu żywię się ekonomicznie – mówi.

By mieć co jeść, podsmaża na patelni suchy chleb. Podjada go ukradkiem, dopiero gdy czuje, że zaczyna się jej robić słabo. Ma na imię Emilia. Sąsiedzi mówią, że nikomu nie odmawia pomocy.”

Szokująca historia? Takich w najnowszym raporcie Szlachetnej Paczki nie brakuje. Czytamy między innymi o pani, która marzy tylko o tym, by już nie była głodna. O mężczyźnie, który cały rok spędził w szpitalu, dzięki czemu mógł przetrwać między innymi zimę. O mieszkaniu, w którym ludzie nie mają nawet kuchni, a gotują na piecu, byleby nie zamarznąć.

2 mln Polaków żyje w skrajnym ubóstwie. Niepokojące dane pochodzą z raportu Szlachetnej Paczki. Mówi Magdalena Łukasik ze Stowarzyszenia Wiosna:

Jak zaznaczają twórcy raportu, w 2019 roku na ekstremalną biedę w Polsce narażeni są mieszkańcy wsi, chorzy, niepełnosprawni, seniorzy, ale także dzieci i młodzież narażone na tzw. biedę dziedziczoną.

– Wbrew obiegowym sądom liczba dzieci żyjących w skrajnym ubóstwie rośnie z 325 tysięcy w roku 2017 do 417 tysięcy rok później – możemy przeczytać w raporcie Szlachetnej Paczki. – W 2018 roku w skrajnym ubóstwie żyło w Polsce prawie pół miliona dzieci. Niektórzy nie muszą popełniać błędów, by popaść w biedę. Czasami wystarczy znaleźć się w nieodpowiednim miejscu i nieodpowiednim czasie – już w chwili urodzenia.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze