Wigilia

i

Autor: pixbay

Boże Narodzenie 2024

Wigilia w Polsce najdroższa od 30 lat. Z tego produktu trzeba zrezygnować?

2023-12-08 16:02

Globalne badanie eToro wykazało, że polska czteroosobowa rodzina wyda w tym roku na skromną wigilijną kolację aż 147,50 zł. Tegoroczna Wigilia będzie nominalnie najdroższa od 30 lat. Ogólny koszt winduje wysoka cena niezbędnego składnika. Krocie zapłacimy też za przysmaki na świąteczne dni, co jest skutkiem ogromnego skoku cen mięsa.

Wigilia 2024 droższa niż przed rokiem

Z badania przeprowadzonego przez platformę inwestycyjno-handlową eToro w 12 krajach na trzech kontynentach wynika, że rodziny w Polsce sporo wydadzą na przygotowanie wigilijnej kolacji. eToro przyjrzało się cenom tradycyjnych dań świątecznych w lokalnych supermarketach i wyliczył, że skromna kolacja dla czteroosobowej rodziny, to będzie koszt rzędu  147,50 zł. Krocie kosztują  w tym roku suszone grzyby, bo aż 100 zł za kilogram, co znacznie podbija stawkę. W ubiegłym roku za podstawowe wigilijne składniki takie jak barszcz, pierogi z grzybami, kapustę z grzybami trzeba było zapłacić mniej niż 100 zł. 

Niestety, nie tylko Wigilia, ale i tegoroczne święta Bożego Narodzenia będą Polaków kosztowały krocie. A wszystko przez podwyżkę cen mięsa, które to króluje na świątecznych stołach. Składniki w świątecznym koszyku zakupów, które odnotowały największą inflację cen od 2022 r., obejmują wieprzowinę w Danii (+46 proc.), oliwę z oliwek w Hiszpanii (+30 proc.) i kurczaka w Australii (+40 proc.). W krajach spożywających pieczonego indyka w ramach świątecznego posiłku, stanowi on zwykle większość kosztów obiadu. Jednak w przeciwieństwie do ubiegłego roku, koszty indyka w Europie ustabilizowały się w 2023 r. Jednocześnie, w USA koszt indyka faktycznie spadł w porównaniu z cenami z 2022 r., pomagając obniżyć koszt świątecznego obiadu dla czteroosobowej amerykańskiej rodziny o 9 proc.

QUIZ PRL. „Choinko, choinko zielona”, czyli szkolne zabawy choinkowe w PRL. Łza się kręci w oku

Pytanie 1 z 10
Salę gimnastyczną lub klasę lekcyjną po szkolnej zabawie:
Zabawy świąteczne w PRL
Pieniądze to nie wszystko Paweł Wojciechowski
Najnowsze