zakaz handlu

i

Autor: Art Service/Super Express, Shutterstock

Niedziele handlowe

Zakaz handlu w Wigilię zatwierdzony! Prezydent Duda podpisał ustawę

2023-12-04 11:55

Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy dot. handlu w niedzielę. Tym samym zgodnie z nowymi przepisami, gdy Wigilia będzie przypadać w niedzielę będzie obowiązywał zakaz handlu, a w zamian dwie poprzedzające ją niedziele będą handlowe.

Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy. W Wigilię będzie niedziela niehandlowa

Według dotychczasowych przepisów, handlowe miały być niedziele 17 i 24 grudnia, przy czym w Wigilię sklepy miały być otwarte tylko do godz. 14.

Podpisana w poniedziałek przez prezydenta nowelizacja ustawy zakłada, że każda Wigilia przypadająca w niedzielę będzie dniem objętym zakazem handlu. Natomiast dwie niedziele poprzedzające Wigilię będą niedzielami handlowymi.

W tym roku niedziele handlowe przed świętami wypadają 10 i 17 grudnia.

Ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 r. Od 2020 r. zakaz handlu nie obowiązuje w siedem niedziel w roku: ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w niedzielę przed Wielkanocą oraz w dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.

W ustawie ograniczającej handel w niedziele przewidziano katalog 32 wyłączeń. Zakaz handlu nie obejmuje m.in. działalności pocztowej, jeśli przychody z tej działalności stanowią co najmniej 40 proc. przychodów ze sprzedaży danej placówki. Ponadto, nie obowiązuje w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym naruszaniu przepisów – kara ograniczenia wolności

Pieniądze to nie wszystko - Marek Zuber

QUIZ SUPERBIZNES. 10 pytań z ekonomii. Nawet dziecko powinno to wiedzieć

Pytanie 1 z 10
Co to jest pieniądz?
pieniądze/banknoty
Listen on Spreaker.
Najnowsze