kredyt

i

Autor: Pixabay/nattanan23

Zastępca WIBORU

WIRD - nowy wskaźnik, który ma zastąpić WIBOR. Komisja Nadzoru Finansowego informuje

2022-09-05 11:00

Komisja Nadzoru Finansowego podała alternatywę dla wskaźnika WIBOR w związku z planowaną reformą wskaźników referencyjnych. Już od przyszłego roku stawką oprocentowania kredytów ma się stać WIRD.

WIRD zamiast WIBOR

Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej, powołanej w związku z reformą dot. wskaźników referencyjnych wybrał WIRD jako zastępca WIBOR, o czym poinformowała Komisja Nadzoru Finansowego. W swoim komunikacje przekazała również, że nowy wskaźnik ma być kluczowym wskaźnikiem referencyjnym stopy procentowej w kredytach, a wybór indeksu poprzedzony był licznymi konsultacjami. WIRD został wybrany spośród trzech wskaźników: WIRD, WIRF oraz WRR. 

Pieniądze to nie wszystko Paweł Gruza

Czym jest wskaźnik WIRD? Czy wiemy już, ile wynosi?

Warszawski Indeks Rynku Depozytowego (WIRD) to indeks transakcyjny, który został szczegółowo opracowany na podstawie transakcji depozytowych pomiędzy podmiotami przekazującymi dane z instytucjami finansowymi. Obecny WIBOR jest podatny na wszelkie zmiany stóp procentowych. W przypadku WIRD zmiany nie będą tak mocno odczuwalne, ponieważ na nie mniej podatny. Według analiz nowy indeks może przyczynić się do oszczędności w ratach kredytów. Zgodnie z europejskim prawem, indeks WIRD nie powinien znacząco odbiegać od obecnego wskaźnika WIBOR. 

Sonda
Czy stać Cię na zakup mieszkania lub chociaż na kredyt na mieszkanie?
Najnowsze