Budowa domu

i

Autor: Getty Images/filmfoto

Dodatkowe opłaty

Właściciele domów zapłacą nawet 1000 zł! Nowe przepisy i nowe wydatki

2022-10-10 13:10

Za uzyskanie świadectwa charakterystyki energetycznej właściciele domów jednorodzinnych będą musieli zapłacić od 400 do nawet 1000 złotych. Jest to efekt nowej ustawy, która zacznie obowiązywać wiosną 2023 roku. Dodatkowe opłaty nie ominą również właścicieli mieszkań w budynkach wielorodzinnych, gdy zechcą sprzedać bądź wynająć swój lokal.

Nowa ustawa i nowe opłaty dla właścicieli domów

Do wykonania świadectw charakterystyki energetycznej zobowiązani byli właściciele domów powstałych po 2009 roku. Od wiosny 2023 roku obowiązek ten będzie spoczywał również na właścicielach starszych domów jednorodzinnych i części mieszkań. Ustawa dotycząca  efektywności energetycznej budynków została przegłosowana przez Sejm - Senat naniósł poprawki, w związku z tym ustawa ponownie trafi do Sejmu. Ostatecznie wejdzie ona w życie pół roku po podpisaniu jej przez prezydenta - najprawdopodobniej wiosną 2023 r.

Jak zaznacza portal Bankier.pl będzie to kolejny obowiązek dla właścicieli nieruchomości - Od 1 lipca 2021 r. muszą zgłaszać do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) używane w domach urządzenia grzewcze.

 Świadectwo charakterystyki energetycznej

Świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument, który – w przypadku nowych domów od kilkunastu lat, a starszych od wiosny przyszłego roku – ma informować o jakości energetycznej budynków, czyli o ich zapotrzebowaniu na energię wykorzystywaną do ogrzewania, podgrzewania wody, wentylacji, klimatyzacji czy oświetlenia - informuje portal Bankier.pl.

Świadectwa charakterystyki energetycznej stały się obowiązkowe w 2009 roku - od tamtej pory były sporządzane na bieżąco przez  projektantów podczas projektowania budynków i następnie dołączane wraz z zawiadomieniami o ukończeniu budowy. Pozostałym właścicielom przyjdzie skorzystać z usług specjalnych firm (dana firma musi posiadać certyfikat i być uwzględniona w wykazie  prowadzonym przez Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.

Badanie i uzyskanie świadectwa. Co sprawdzi audytor?

Badanie polega na na sprawdzeniu przez audytora pieca używanego do ogrzewania domu, wszystkich instalacji, okien i drzwi pod kątem ich parametrów izolacyjnych oraz ustawienia ścian. Audytor w celu wystawienia świadectwa sprawdzi również datę oddania budynku do użytku, jego kubaturę, liczbę kondygnacji i technologię, w jakiej został wzniesiony. Ustalony zostanie również wskaźnik EP czyli roczne  zapotrzebowanie energii w przeliczeniu na metr kwadratowy. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej. Koszt badania i kara za brak

Koszt przeprowadzenia badania oraz wystawienia świadectwa waha się między 400 a 1000 złotych. Jak informuje portal Bankier.pl - nie jest to opłata jednorazowa. świadectwa wydawane będą tak jak obecnie, na dziesięć lat. Co więcej, nowe świadectwo trzeba będzie uzyskać każdorazowo w przypadku remontu, który będzie miał wpływ na zużycie energii. Nowe świadectwo będzie musiało zostać wykonane zarówno w przypadku zmiany źródła ciepła jak i wymiany okien. Świadectwa wystawione wcześniej - zachowują swoją ważność.

Kara za brak świadectwa dotychczas wynosiła 10 000 złotych. Według nowych przepisów jej wysokość ma nie przekraczać kilku tysięcy złotych. Grzywna ustalana będzie każdorazowo indywidualnie przez notariusza podczas sporządzania aktu notarialnego - informuje Bankier.pl.

Ustawa obejmie również właścicieli mieszkań

Nowa ustawa nakłada obowiązek uzyskania świadectwa również na właścicieli mieszkań. Będą zobowiązani do uzyskania dokumentu w przypadku chęci sprzedaży bądź wynajmu lokalu mieszkalnego. 

"Wymóg posiadania świadectwa będzie dotyczył jedynie nowych umów najmu i sprzedaży, a nie już obowiązujących" - wyjaśnił wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński cytowany przez portal Bankier.pl.

Sonda
Czy planujesz termomodernizację domu w 2022?
Pieniądze to nie wszystko - Stanisław Szwed
Listen to "Jeszcze w tym roku ludzie będą tracić mieszkania, bo nie będzie ich stać na ratę kredytu" on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze