Zmiany w 500 plus. Wniosek o świadczenie 500 plus złożysz od 1 lutego

2021-01-24 8:31 mb
ZMIANY w 500 plus! Gdzie i kiedy złożyć wniosek w Bełchatowie, by pieniądze NIE PRZEPADŁY?
Autor: Pixabay/ 2081671 ZMIANY w 500 plus! Gdzie i kiedy złożyć wniosek w Bełchatowie, by pieniądze NIE PRZEPADŁY?

Ważna zmiana w programie „Rodzina 500+”! Od 2021 r. prawo do świadczenia 500 plus będzie ustalane na okres od 1 czerwca do 31 maja następnego roku kalendarzowego. Wniosek o świadczenie 500 plus przez internet złożysz już za kilka dni, bo od 1 lutego!

„Rodzina 500+” to program, który zmienił postrzeganie polityki społecznej i udowodnił, że inwestycja w rodzinę i przyszłość dzieci to ogromna wartość. Odmienił też życie wielu rodzin, dał poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Dzisiaj, w dobie pandemii, świadczenie wychowawcze nabrało naprawdę wyjątkowego charakteru. - Jeszcze kilka lat temu praktycznie nikomu nie śniło się nawet, że w Polsce możliwe jest wprowadzenie programu polegającego na comiesięcznej wypłacie kilkuset złotych na dziecko. Udowodniliśmy, że to jest możliwe. Od początku trwania programu, czyli od kwietnia 2016 r. do końca roku 2020 do rodzin trafiło już 134,4 mld zł, a wsparciem objęto 6,5 mln dzieci. To najlepiej pokazuje skalę wsparcia – wylicza minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. W tym roku następuje ważna zmiana związana z ustalaniem okresu świadczeniowego oraz terminem składania wniosków o świadczenie wychowawcze. Od 2021 r. prawo do świadczenia 500 plus będzie ustalane na okres od 1 czerwca do 31 maja następnego roku kalendarzowego. Co to oznacza dla rodziców i opiekunów? Aby uzyskać prawo do świadczenia wychowawczego od 1 czerwca 2021 r., wnioski będzie można składać już od 1 lutego 2021 r. drogą elektroniczną. Złożenie wniosku drogą tradycyjną, czyli osobiście w urzędzie lub za pośrednictwem poczty, będzie możliwe od 1 kwietnia br.

WALORYZACJA 2021. Sejm przyjął waloryzację rent i emerytur oraz 14. emeryturę

Super Raport 21.01 (Goście: Włodzimierz Cimoszewicz - eurodeputowany, były premier oraz Kamil Bortniczuk - poseł Porozumienia)

– W tym roku szczególnie zachęcamy wszystkich do korzystania z internetowej drogi wnioskowania o świadczenie wychowawcze. To bardzo proste, a dzisiaj – w dobie pandemii – również najbezpieczniejsze wyjście – podkreśla minister Marlena Maląg.

Jak złożyć wniosek online?

Do wyboru są trzy możliwości:

·         portal Empatia

·         bankowość elektroniczna

·         portal PUE ZUS

Aby złożyć wniosek przez portal Empatia i PUE ZUS, należy posiadać założony profil zaufany lub nowy dowód osobisty z warstwą elektroniczną oraz czytnik pozwalający na odczytanie z niego informacji bądź podpis elektroniczny weryfikowany przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu.

– Nawet jeżeli robimy to po raz pierwszy – nie ma powodów do obaw, cała procedura jest niezwykle prosta i intuicyjna, krok po kroku podpowiadane nam są kolejne działania – tłumaczy szefowa resortu rodziny.

Dopłata do czynszu dla poszkodowanych przez COVID-19

W ostatnich latach cała procedura została znacznie uproszczona. Dzisiaj przyznanie świadczenia nie wymaga już wydawania i doręczania decyzji administracyjnej. Rodzic wnioskujący o wypłatę 500 zł na dziecko otrzymuje na podany adres e-mail informację o przyznaniu świadczenia. Jeżeli takiego adresu nie poda, informacje o przyznaniu świadczenia będzie mógł odebrać osobiście.

Uwaga! Nieodebranie takiej informacji nie będzie miało żadnego wpływu na wypłatę przyznanego świadczenia wychowawczego.

Najnowsze