Akcyza na alkohole w górę!

i

Autor: Pixaby Akcyza na alkohole w górę!

Rząd sięgnie głębiej do kieszeni imprezowiczów

2021-10-16 10:20

Resort finansów zapisał w projekcie ustawy podwyżki akcyzy na alkohol. Rząd ma go przyjąć w IV kwartale br. W 2022 r. akcyza ma wzrosnąć o 10 proc., a z każdym kolejnym ma być wyższa o 5 proc. i tak do 2027 r. Ekonomiści ostrzegają, że podwyżki podkręcą już i tak wysoką inflacje.

Rządzący uzasadniają podwyżki troską o zdrowie Polaków, tymczasem zdaniem producentów takie ceny będą sprzyjały rozwojowi szarej strefy. Ich zdaniem straci i budżet państwa i producenci. Ekonomiści obawiają się, z kolei że podwyżka akcyzy na alkohol nakręci jeszcze bardziej inflację.  

Ministerstwo finansów, z kolei uważa, że zmiana ma  zniwelować skutki inflacji, jaką w najbliższych latach prowadziłaby stopniowo do relatywnego spadku cen używek w stosunku do cen innych wyrobów konsumpcyjnych.

Czy alkohol jest przyczyną raka?

Według wyliczeń ministerstwa finansów wraz z rosnącym wynagrodzeniem stać nas na zakup większej ilości używek. W 2015 r. średnie wynagrodzenie wystarczało na ok. 83 l wódki, a w 2020 r. na ok. 107 l. W 2002 r. za średnie wynagrodzenie można było kupić ok. 836 butelek piwa, a w 2020 r. 1787.

Ministerstwo finansów przyznaje też, że w przypadku mocniejszych trunków podwyżka podatku jest konieczna, ponieważ ich ceny detaliczne w Polsce nadal są bardzo niskie w porównaniu ze średnią unijną. 

Czytaj także: Kolejny rekord inflacji. Wiemy, które produkty podrożeją 

Jak podaje portal cenynaświecie.pl, półlitra w Szwecji kosztuje ok.82 zł., Anglii 64 zł, we Francji prawie 39 zł., a w Monako 457 zł. W efekcie podwyżki podatku, cena półlitra w Polsce może za kilka lat dojść do 50 zł.  

Według wyliczeń ministerstwa, podatki z paliwa, alkoholu i papierosów w 2018 r. oznaczały dla państwa dochód rzędu 60 mld zł, a w 2020 r. aż 78 mld zł.  Podwyżka  akcyzy wg. urzędników z resortu finansów ma  w ciągu dekady przynieść o ok. 10 mld zł więcej.

Tymczasem jak wskazuje raport „Wakacyjne ceny alkoholu 2020/21” alkohol i tak był droższy w porównaniu do ubiegłego roku o prawie 8 proc. Najbardziej zdrożały mocne trunki – ceny poszły w górę o 10 proc. piwo zdrożało o 8 proc. Według autorów raportu alkohole zdrożały bo w górę poszły ceny surowców – aluminium, szkła, energii, zbóż, ziemniaków, chmielu. 

Projekt ustawy ma zostać przyjęty przez rząd w czwartym kwartale tego roku.

Sonda
Czy w Polsce istnieje kultura picia alkoholu?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze