Daniel Obajtek

i

Autor: Twitter Daniel Obajtek

Wodór na polskich stacjach paliw! Orlen zapowiada wielkie zmiany

2020-11-30 12:17

Polska 2030 - tak mogłaby nazywać się nowa strategia PKN Orlen na najbliższą dekadę. Polski koncern przedstawił właśnie swoje plany rozwoju do 2030 roku. Orlen zainwestuje łącznie 140 miliardów złotych na rozwój dotychczasowych obszarów działalności oraz zupełnie nowych inwestycji.

PKN Orlen nie zamierza stać w miejscu i już teraz planuje poszerzenie obszarów działalności o odnawialne źródła energii, w tym paliwa alternatywne, recykling, instalacje biokomponentrów i wodoru. To między innymi one mają pochłonąć niemal połowę zakładanych nakładów inwestycyjnych Orlenu do 2030 roku.

- Nowy Orlen musi być zdecydowanie bardziej innowacyjny i prośrodowiskowy - zapowiedział prezes Orlenu Daniel Obajtek podczas wideokonferencji #ORLEN2030. - Wszystkie inwestycje i akwizycje pozwolą na zwiększenie portfela klientów. Jesteśmy przekonani, że to zapewni nam sukces i ponad dwuipółkrotne zwiększenie wyniku EBITDA do 2030 roku - dodał.

Odniósł się też w ten sposób do obietnicy stworzenia nowych formatów usług dla klientów.

- Już w 2021 roku uruchomimy w Polsce sieć punktów sprzedaży detalicznej poza stacjami paliw, a marża pozapaliwowa wzrośnie o 50 proc. do 2030 roku - stwierdziła członek zarządu PKN Orlen ds. sprzedaży detalicznej Patrycja Klarecka. - Na badania i rozwój planujemy docelowo przeznaczać 3 proc. nakładów inwestycyjnych, co przekłada się na ok. 3 miliardy złotych do 2030 roku - dodał członek zarządu ds. korporacyjnych Armen Artwich.

Jak wyliczono, z ok. 140 miliardów złotych planowanych na inwestycje, 40 proc. opłaci rozwój rafineriii, wydobycia, detalu, dystrybucji energii i gazu, 50 proc. sfinansuje m.in. pracę nad odnawialnymi źródłami energii, a 10 proc. inwestycje przyszłości, które dla Orlenu mają stanowić bazę do dalszego wzrostu i rozwoju.

Prezes PKN Orlen złożył Super Biznesowi życzenia na 10-lecie powstania
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze