pieniadze rubel rosyjnski banknoty

i

Autor: shutterstock pieniadze rubel rosyjnski banknoty

Wojna na Ukrainie. Kurs rubla zmierza do śmietnika

2022-02-28 7:04

Kurs rubla osłabił się o 20 proc. jeszcze przed rozpoczęciem handlu w głównych państwach Azji - wskazał dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego Piotr Arak. Ekspert prognozuje, że prawdopodobnie wkrótce agencje ratingowe zdegradują rating Rosji do poziomu śmieciowego.

Jak zaznaczył szef PIE, "kurs rubla osłabił się o 20 proc. jeszcze przed rozpoczęciem handlu w głównych państwach Azji". Dodał, że skokowa deprecjacja rosyjskiej waluty, to bezpośredni efekt sankcji wprowadzonych przez Unię Europejską, Stany Zjednoczone i Wielką Brytanię. W niedzielę wieczorem Unia Europejska, w porozumieniu z USA, Kanadą i Wielką Brytanią, zgodziła się zakazać wszelkich transakcji z bankiem centralnym Rosji. Wcześniej, Kanada, USA, Wielka Brytania i państwa UE zgodziły się na odcięcie rosyjskich banków od systemu SWIFT.

 Arak stwierdził, że podjęte przez liderów Zachodu działania odetną Rosję od światowego systemu finansowego. - Istotną rolę odegrał tutaj polski rząd wywierając presję na Niemców i Węgrów - ocenił.

 Zdaniem Araka wyłączenie kraju z międzynarodowego systemu SWIFT sparaliżuje rosyjski system bankowy w najbliższym tygodniu. - Silniejszy efekt będzie mieć zamrożenie aktywów - zaznaczył.

 Ekspert zwrócił uwagę, że przywódcy G7 zdecydowali się na powołanie grup analitycznych, które zidentyfikują i zablokują kapitał rosyjskich firm oraz oligarchów obarczonych sankcjami. - Działania uderzą też bezpośrednio w rosyjski bank centralny – uniemożliwią przeprowadzenie interwencji walutowych i zatrzymanie spadku rubla - wskazał.

 Arak podkreślił, że pierwsze skutki sankcji były odczuwalne już w weekend – w nocy z soboty na niedzielę Rosjanie rozpoczęli masowe wypłaty gotówki z banków i bankomatów. - Spodziewamy się dalszego osłabienia rubla w miarę ucieczki kolejnych inwestorów zagranicznych z Rosji - ocenił. Jego zdaniem dla przeciwdziałania eskalacji konfliktu Unia Europejska powinna ograniczać przepływ finansowy euro do Rosji.

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz: Rosja stanie się jeszcze bardziej opresyjnym krajem [Super Raport]

- Prawdopodobnie wkrótce agencje ratingowe zdegradują też rating Rosji do poziomu śmieciowego, co będzie oznaczać, że inwestorzy długoterminowi np. fundusze emerytalne, zaczną wycofywać kapitał z tego kraju" - prognozuje szef PIE. Jak poinformował premier Norwegii, fundusz emerytalny tego kraju będzie się pozbywał rosyjskich aktywów. "Mowa o ponad 2 mld dol. w akcjach 47 rosyjskich spółek i obligacjach skarbowych - wyjaśnił.

 Poniedziałek jest piątym dniem inwazji rosyjskiej na Ukrainę. Władze Federacji Rosyjskiej określają prowadzone działania jako "specjalną operację wojskową".

 System SWIFT to międzynarodowa sieć międzybankowa służąca do wymiany informacji o zagranicznych zleceniach przelewu. Jej centrum ulokowane jest w Brukseli i podlega unijnemu prawodawstwu. Za jej pośrednictwem wysyłany jest bankowy odpowiednik wiadomości e—mail. System oferuje możliwość wysłania wystandaryzowanej informacji dotyczącej transakcji między eksporterami i importerami. Celem jego istnienia jest skrócenie czasu potrzebnego na wykonanie zlecenia oraz automatyzacja przelewów. Rola systemu SWIFT ma charakter czysto informacyjny – nie rozlicza transakcji pieniężnych.

Sonda
Będziesz podczas zakupów zwracać uwagę na kody?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze