Agresja Rosji na Ukrainę

i

Autor: AP Agresja Rosji na Ukrainę

Wojna na Ukrainie. Po ile będzie gaz w Polsce?

2022-02-23 16:48

Minister gospodarki Niemiec Robert Habeck ostrzegł przed wzrostem cen gazu w Niemczech w związku z zaostrzającym się konfliktem rosyjsko-ukraińskim - informuje we wtorek telewizja ARD. Czy to samo grozi Polsce? "Nasza strategia ma na celu uniezależnienie się od rosyjskich manipulacji politycznych dotyczących dostaw gazu" – stwierdził w rozmowie z tygodnikiem "Gazeta Polska” pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, minister Piotr Naimski.

 We wtorek po spotkaniu z premierem landu Nadrenia Północna-Westfalia Hendrikiem Wuestem polityk Zielonych powiedział, że w najbliższym czasie może dojść do podwyżki cen gazu. Zależy to również od tego, jak będzie kształtować się podaż - wskazał, dodając jednocześnie, że Niemcy mają "zabezpieczone dostawy". Wojna powoduje wzrost cen - powiedział Habeck. Podkreślił, że ważne jest zmniejszenie uzależnienia od rosyjskiego gazu oraz że Niemcy muszą uniezależnić się od "cen i podżegań wojennych" innych krajów.

"Od przyszłego roku, po zakończeniu długoterminowego kontraktu z Gazpromem, będziemy mogli zaspokoić polskie potrzeby bez zakupów u Rosjan. PGNiG będzie realizował kontrakty z innych kierunków, od innych dostawców" - wskazał Naimski. "W perspektywie kilku lat uruchomimy też pływający gazoport w Gdańsku, tzw. jednostkę FSRU. W połączeniu z tą inwestycją będziemy mogli oferować gaz także sąsiadom" - stwierdził na łamach środowego wydania tygodnika minister.

Co, jeśli nie gaz? Jakie ogrzewanie wybrać

Na pytanie, czy w inwestycjach dotyczących "małego" atomu będą brali udział nie tylko inwestorzy z USA, lecz także na przykład z Korei czy Francji, Naimski stwierdził, że dzisiaj w pracach nad SMR i w przygotowaniach do ich wdrożenia przodują firmy amerykańskie. Dodał, że z nimi zostały nawiązane kontakty na poziomie biznesowym przez nasze koncerny.

Według wyliczeń serwisu branżowego S&P Global Platts, do których dotarł „Der Spiegel”, rosyjski państwowy koncern Gazprom w 2021 roku dostarczył do Europy jedynie niecałe 130 mld metrów sześciennych gazu, czyli o około 31 proc. mniej niż średnia z poprzednich pięciu lat. Według obecnego stanu wiedzy, Gazprom realizuje swoje długoterminowe kontrakty na dostawy, ale inaczej niż zwykle nie sprzedaje dodatkowego gazu na rynku spotowym.

Sonda
Czy obecna drożyzna wpłynęła na twoje życie?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze