Adam Glapiński

i

Autor: SUPER EXPRESS Adam Glapiński

Adam Glapiński na drugą kadencję? Jest wniosek w Sejmie

2022-02-23 14:32

Prezydent Andrzej Duda złożył w Sejmie wniosek o powołanie Adama Glapińskiego na prezesa Narodowego Banku Polskiego na drugą kadencję. Wniosek został opublikowany w środę na stronach internetowych Sejmu. „Wysoka Izbo, działając na podstawie art. 227 ust 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. wnioskuję o powołanie Pana prof. Adama Glapińskiego na stanowisko Prezesa Narodowego Banku Polskiego” – napisał prezydent RP Andrzej Duda w opublikowanym w środę wniosku skierowanym do Sejmu. Zgodnie z cytowanym w piśmie prezydenta artykułem konstytucji RP, prezes NBP jest powoływany przez Sejm na wniosek prezydenta RP na 6 lat. Prezesem NBP można być przez dwie kadencje.

Prezes NBP jest powoływany i odwoływany przez Sejm na wniosek prezydenta RP. Jest odpowiedzialny za organizację i funkcjonowanie Narodowego Banku Polskiego. Kadencja prezesa NBP wynosi 6 lat. Ta sama osoba nie może być prezesem NBP dłużej niż przez dwie kolejne kadencje.

Prezes NBP jest jednocześnie przewodniczącym Rady Polityki Pieniężnej. Najbliższe posiedzenie zaplanowano 8 marca. RPP podczas ostatniego, lutego posiedzenia zdecydowała o podniesieniu o 50 punktów bazowych stopy referencyjnej - do 2,75 procent.

Ile będziemy zarabiać po pandemii? Prezes NBP komentuje

Adam Glapiński w 1991 roku był ministrem budownictwa i gospodarki przestrzennej w rządzie Jana K. Bieleckiego. W 1992 roku pełnił funkcję ministra współpracy gospodarczej z zagranicą w rządzie Jana Olszewskiego.

Glapiński był posłem na Sejm RP pierwszej kadencji (1991-1993) oraz senatorem czwartej kadencji Senatu RP (1997-2001), gdzie pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Gospodarki Narodowej. Wchodził również w skład Parlamentarnej Komisji Wspólnej Unii Europejskiej i Polski.

Sonda
Czy obecna drożyzna wpłynęła na twoje życie?

W przeszłości był też przewodniczącym rad nadzorczych: Banku Rozwoju Eksportu, Centralwings Nowy Przewoźnik oraz KGHM Polska Miedź. W latach 2007-2008 był prezesem zarządu, dyrektorem generalnym spółki Polkomtel. Z kolei w latach 1993-2001 kierował Instytutem Wolności Ekonomicznej i Politycznej.

W 2009 roku pełnił funkcję doradcy ekonomicznego prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. W 2010 roku prezydent RP powołał go w skład Rady Polityki Pieniężnej na sześcioletnią kadencję w latach 2010-2016. 29 lutego 2016 roku prezydent RP Andrzej Duda powołał go na członka zarządu Narodowego Banku Polskiego.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki