Dodatkowy dzień wolny to niższy ekwiwalent za urlop?
Jak ocenia w komentarzu Tomasz Czerkies, radca prawny w ADP Polska, wprowadzenie dnia wolnego od pracy 24 grudnia w 2025 roku wprowadzi znaczne zmiany dla działów HR w firmach. Jedną z istotniejszych zmian z punktu widzenia pracowników, będzie zmiana obliczenia ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy.
Jak wynika z obecnych przepisów, współczynnik obliczany jest poprzez odjęcie od liczby dni w danym roku kalendarzowym łączną liczbę niedziel, świąt, oraz dni wolnych wynikających z rozkładu pracy w pięciotygodniowym tygodniu pracy. Następnie wynik dzieli się przez 12. Tym samym dodatkowy dzień wolny zmieni ten współczynnik, który obecnie wynosi na 2025 roku 20,83; a po uwzględnieniu wolnej Wigilii wyniesie 20,75. A to mniej korzystne dla pracownika.
To jednak nie koniec komplikacji, Tomasz Czerkies podkreśla, że z racji na fakt, że ustawa miałaby wejść w życia dopiero od 1 lutego 2025 roku, pracodawca będzie musiał zastosować aż dwa współczynniki za ekwiwalent.
- W odniesieniu do pracowników, z którymi stosunek pracy uległ rozwiązaniu lub wygaśnięciu najpóźniej 31 stycznia 2025 r. – należy stosować „stary współczynnik”. Natomiast w przypadkach, gdzie stosunek pracy uległ rozwiązaniu lub wygaśnięciu 1 lutego 2025 r. i później – pracodawca będzie mieć obowiązek zastosowania „nowego współczynnika”. Nie ma w tym wypadku znaczenia termin naliczenia i wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, ponieważ prawo do ekwiwalentu pojawia się w dniu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy - wyjaśnia Czerkies.
To niejedyny problem, zmienione będą harmonogramy czasu pracy
Dodatkowy dzień wolny w roku to także konieczność zmiany harmonogramów czasu pracy, szczególnie gdy u pracodawcy obowiązuje 12-miesięczny okres rozliczeniowy. Dotyczyć ma to w szczególności branż zależnych od czynników sezonowych, czy pojawiających się zamówień.
Jak wyjaśnia Czerkies, w takich firmach harmonogram pracy jeszcze nie uwzględnia dodatkowego wolnego dnia w 2025 roku. Pracodawca będzie mógł uwzględnić zmiany po 1 lutego, gdy ustawa wejdzie w życie i wtedy zmienić plan harmonogramu czasu pracy.
- Alternatywą jest możliwość uwzględnienia nowego dnia wolnego od pracy w aktualnie planowanych harmonogramach czasu pracy. Obie metody są dopuszczalne, jednak obie wymagają podjęcia decyzji, w jaki sposób i kiedy Wigilia zostanie uwzględniona w harmonogramie czasu pracy na 2025 rok - pisze Tomasz Czerkies, radca prawny w ADP Polska.