Czy fuzja Orlenu i Lotosu była nadużyciem finansowym?
- Na wiele osób w branży, które forsowały i przeprowadziły ten projekt, padł blady strach. Obawiają się, że wejście Pawła Olechnowicza do Orlenu będzie oznaczało rozliczenia i próby odwrócenia fuzji – podaje rmf24.pl.
Niewykluczone, że fuzja Orlenu i Lotosu spowodowała znaczne straty dla Skarbu Państwa, a zaangażowanych było wiele osób.
Daniel Obajtek – odpowiedzialność za nieuzasadnioną fuzję Orlenu i Lotosu?
Daniel Obajtek, b. prezes Orlenu stawił się w NIK na przesłuchanie ws. m.in. fuzji Orlenu i Lotosu. Informacje z przesłuchania objęte są tajemnicą postępowania.
Przed przesłuchaniem europoseł PiS Obajtek powiedział dziennikarzom: "Jestem całkiem spokojny". "Dzisiaj Orlen i zarząd to są grabarze polskiej firmy. Proszę skupić się na wynikach Orlenu" - powiedział.
O przesłuchaniu Obajtka informował również europoseł Krzysztof Brejza. "Obajtek ma się dzisiaj stawić w NIK i wytłumaczyć z zaniżania cen paliw na stacjach, w tej sprawie interpelowałem i szeroko informowałem opinię publiczną. Ma też zeznawać ws. fuzji Orlenu z Lotosem oraz sprzedaży udziałów Rafinerii Gdańskiej podmiotom mogącym mieć silne powiązania z Rosją. Najwyższy czas wszystkie te sprawy wyjaśnić i rozliczyć" - napisał Brejza.
W lutym Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport, w którym wskazała, że Orlen, w związku z realizacją środków zaradczych przy fuzji z Lotosem, sprzedał podmiotom prywatnym aktywa Lotosu co najmniej o 5 mld zł poniżej ich szacowanej wartości.
Po zawiadomieniach, które złożone zostały m.in. przez polityków, płocka prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie połączenia Orlenu z Grupą Lotos. Chodziło m.in. o przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków przez członków zarządu Orlenu, a także inne osoby zajmujące się sprawami majątkowymi tej spółki. Ówczesny prezes Orlenu Daniel Obajtek, odnosząc się w wywiadzie dla Telewizji Republika do informacji o wszczęciu śledztwa mówił, że fuzja Orlenu i Lotosu to proces, który biznesowo się bronił.