Nowa tarcza branżowa już wkrótce w głosowaniu parlamentarnym. Co z płatnościami składek za listopad? [AUDIO]

i

Autor: zdj. ilustracyjne/pixabay.com

Wręczono Filary Polskiej Przedsiębiorczości: nagrody Rady Przedsiębiorców przy Rzeczniku MŚP

2021-06-21 13:17

20 czerwca br. w Licheniu Starym, w ramach obchodów Dnia Przedsiębiorcy, odbyło się jubileuszowe XXV Posiedzenie Rady Przedsiębiorców przy Rzeczniku MŚP, podczas którego po raz pierwszy zostały wręczone „Filary Polskiej Przedsiębiorczości”. Nagrody otrzymali Mariusz Haładyj, Prezes Prokuratorii Generalnej RP, a także organizacje przedsiębiorców: Business Center Club, Związek Telewizji Kablowych w Polsce Izba Gospodarcza oraz Polska Izba Paliw Płynnych. W drugiej części spotkania, Adam Abramowicz zapowiedział alternatywne rozwiązania do rządowego planu Polskiego Ładu.

W tym roku przypada kolejna rocznica uchwalenia przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Dnia Przedsiębiorców. Z tej okazji w Licheniu Starym odbyło się XXV Posiedzenie Rady Przedsiębiorców przy Rzeczniku MŚP. Wśród obecnych na wydarzeniu gości byli m.in. Zdzisław Sokal, Doradca Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Posłowie na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej: Bartłomiej Wróblewski i Ewa Szymańska. Marszalek Sejmu Elżbieta Witek przesłała życzenia z okazji Dnia Przedsiębiorcy.

- Małe i średnie przedsiębiorstwa są filarem polskiej gospodarki, ich potencjał bezpośrednio przekłada się na ekonomiczną siłę państwa. To właśnie przedsiębiorcy swoją działalnością i kreatywnością tworzą miejsca pracy i PKB, a tym samym są promotorami postępu – podkreśliła  Elżbieta Witek.

- Spotykamy się, w Wielkopolsce, która jest regionem znanym z przedsiębiorczości. W naszym województwie 80% PKB wytwarza sektor prywatny. Tak bardzo sektor MŚP jest istotny w regionie. Znaczenie działalności przedsiębiorców jest bardzo duże – zaznaczył na wstępie Michał Zieliński, Wojewoda Wielkopolski, występujący w imieniu Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

 Podczas XXV Posiedzenia Rady Przedsiębiorców przyznano po raz pierwszy „Filary Polskiej Przedsiębiorczości” – nagrody Rady Przedsiębiorców przy Rzeczniku MŚP, w następujących kategoriach: Najkorzystniejsza dla sektora MŚP zmiana prawa oraz Najaktywniejsza organizacja w Radzie Przedsiębiorców. Natomiast  Nagrodę Specjalną przyznał i wręczył Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców. Nagrody są wyróżnieniem dla osób i organizacji szczególnie zaangażowanych w działalność na rzecz sektora małych i średnich przedsiębiorstw oraz w prace prowadzone w ramach Rady Przedsiębiorców.

 Pierwszą statuetkę w kategorii „Nagroda Specjalna Rzecznika MŚP” Adam Abramowicz wręczył Mariuszowi Haładyjowi, Prezesowi Prokuratorii Generalnej RP.

- Laureat nagrody specjalnej Rzecznika MŚP jest na „szóstkę”. Wśród wielu osiągnięć Mariusza Haładyja można wymienić m.in. pas startowy dla młodych firm, instytucję działalności nierejestrowej czy tzw. pakiet stu zmian dla firm, pozwalający na deregulację wielu uciążliwych dla przedsiębiorców obowiązków – podkreślił Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

- Cieszę się, że został doceniony pewien sposób tworzenia prawa. Wszystkie wprowadzone rozwiązania wychodziły z rozmów z przedsiębiorcami i to tutaj była inicjatywa do tworzenia poszczególnych rozwiązań prawodawczych – skomentował Mariusz Haładyj, Prezes Prokuratorii Generalnej RP odbierając nagrodę.

 Jacek Cieplak, Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, wręczył nagrodę za Najkorzystniejszą Zmianę Prawa Dla Sektora MŚP. Jej laureatem został również Mariusz Haładyj, Prezes Prokuratorii Generalnej RP.

Następnie przyznano nagrodę dla Najaktywniejszej Organizacji W Radzie Przedsiębiorców, którą otrzymał Business Center Club. Jak podkreślono w laudacji „w czasie swojej 30-letniej działalności roztaczał i roztacza nad przedsiębiorcami swoisty parasol ochronny, a czyni to dzięki bazie wybitnych ekspertów, oddanych idei wolności gospodarki pracowników oraz przywództwu pana Marka Goliszewskiego.”

- Rzecznik MŚP jest bardzo aktywny i realizuje cel integrowania środowiska przedsiębiorców, który jest niesłychanie ważny. W Polsce nie ma powszechnego samorządu przedsiębiorców, ale pewien elementarny poziom współpracy jest potrzebny i tutaj urząd Rzecznika MŚP jest aktywny i przydatny – powiedział podczas odbierania nagrody Witold Michałek, Wiceprezes BCC.

 Wśród pozostałych wyróżnionych organizacji znalazł się Związek Telewizji Kablowych w Polsce Izba Gospodarcza, w imieniu której nagrodę odebrał Paweł Wołoch, Prezes Zarządu, oraz Polska Izba Paliw Płynnych – nagrodę odebrała Halina Pupacz, Prezes Zarządu.

 Na zakończenie części jubileuszowej, w formie krótkiego filmu (można zobaczyć go TUTAJ), zostały podsumowane trzy lata od powołania Adama Abramowicz na urząd Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Podkreślono także rocznicę uchwalenia Konstytucji Biznesu i jej wpływ na relacje przedsiębiorców z urzędnikami.

- Zasady Konstytucji Biznesu i Rzecznik MŚP są amortyzatorem między administracją publiczną, a przedsiębiorcami – podsumował swoje wystąpienie dr n. pr. Marek Woch, Dyrektor Generalny w Biurze Rzecznika MŚP.

W końcowej części XXV Posiedzenia Rady Przedsiębiorców Adam Abramowicz zaprezentował alternatywne rozwiązania Rzecznika MŚP do tzw. „Polskiego Ładu” i zapowiedział ich upublicznienie. Wśród propozycji znalazły się m.in. umożliwienie skorzystania z kwoty wolnej do 30 tys. zł przez przedsiębiorców, rozliczających się podatkiem liniowym czy wprowadzenie maksymalnej kwoty składki zdrowotnej (analogicznie do ograniczenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne do 30-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce).

- Będziemy przedstawiali zmiany w Polskim Ładzie, podatkowe zmiany, które wypracowaliśmy jako środowisko tak, aby nie zaburzyć tych dobrych propozycji rządowych, czyli podniesienia kwoty wolnej do 30 tys. zł i podwyższenia progu podatkowego – to niech zostanie. Ale nie może się to odbywać kosztem tych przedsiębiorców, którzy płacą podatek liniowy – komentuje Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze

Tekst sponsorowany