Kartki na żywność w PRL-u

i

Autor: archiwum se.pl

Wrócą kartki na żywność jak w PRL?-u Przerażająca prognoza ekonomisty

2022-02-03 9:19

Obniżka VAT na żywność z 5 do 0 proc. obowiązuje od kilku dni, ale klienci skarżą się, że nie wszędzie sklepy przełożyły ją na niższe ceny. UOKiK już zapowiedział kontrolę, a "Fakt" pyta, czy w takiej sytuacji rząd sięgnie po opcję "atomową" - ceny regulowane na żywność. Jak podkreśla taką możliwość daje wciąż obowiązująca tarcza antykryzysowa. - Trzeba zastanowić się nad konsekwencjami: ceny nie pokrywałyby kosztów produkcji, zaczęłoby brakować towarów, trzeba byłoby wprowadzić kartki - mówi w rozmowie z dziennikiem ekonomista prof. Witold Orłowski.

- Z punktu widzenia prawa zamrażanie cen jest możliwe i czasem nawet uzasadnione, ale, podkreślam, to rozwiązanie na krótką metę – mówi w rozmowie z "Faktem" prof. Witold Orłowski. Dziennik przypomina jeden z przepisów tarczy antykryzysowej o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Stwierdza on, że minister właściwy do spraw gospodarki może, w drodze rozporządzenia, "ustalić maksymalne ceny lub maksymalne marże hurtowe i detaliczne stosowane w sprzedaży towarów lub usług mających istotne znaczenie dla ochrony zdrowia lub bezpieczeństwa ludzi lub kosztów utrzymania gospodarstw domowych". 

Polski Ład – czy jest to rewolucja podatkowa i społeczna

- Trzeba zastanowić się nad konsekwencjami: ceny nie pokrywałyby kosztów produkcji, zaczęłoby brakować towarów, trzeba byłoby wprowadzić kartki - stwierdza ekonomista. Ministerstwo Rozwoju nie odpowiedziało na pytania "Faktu", czy trwają prace nad rozporządzeniem, które wprowadziłoby ceny regulowane na produkty żywnościowe

Sonda
Popieracie Polski Ład?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze