Wszystkie ulgi i zniżki dla seniorów

2018-04-02 17:00

Niektórym seniorom przysługują różnego rodzaju ulgi i przywileje, dzięki którym mogą sporo zaoszczędzić. Niektóre są gwarantowane przez państwo, inne zależą od firm czy samorządów. Sprawdź, czy możesz skorzystać ze zniżek.

Przywilejem emerytów jest darmowy abonamient RTV. Aby nie płacić abonamentu, trzeba w urzędzie pocztowym właściwym dla miejsca zamieszkania, przedstawić dokumenty uprawniające do korzystania ze zwolnienia z opłat rtv, dowód osobisty oraz złożyć oświadczenie o spełnieniu warunków do korzystania ze zwolnienia (konieczność składania oświadczeń dotyczy wszystkich osób zwolnionych na podstawie ustawy o opłatach abonamentowych oraz innych ustaw).
Nie wszyscy mają jednak prawo do korzystania z darmowego abonamentu. Komu zatem należy się przywilej?

Sprawdź również: Darmowe leki i Domy Opieki Społecznej, czyli pomoc medyczna dla seniorów

Z opłat za używanie odbiorników radiowych i telewizyjnych zwolnione są:

* Osoby zaliczone do I grupy inwalidów,
* Osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności,
* Osoby całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji,
* Osoby o trwałej lub okresowej całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, którym przysługuje dodatek pielęgnacyjny,
* Osoby, które skończyły 75 lat - są zwolnione z obowiązku składania w urzędzie pocztowym oświadczenia o spełnianiu warunków do korzystania ze zwolnienia od opłat abonamentowych oraz przedstawiania dowodu osobistego potwierdzającego uprawnienie do tego zwolnienia.
* Osoby, które otrzymują świadczenie pielęgnacyjne lub rentę socjalną
* Osoby, które mają prawo do zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego
* Osoby bezrobotne
* Osoby, które maja prawo do korzystania z zasiłku stałego, celowego lub okresowego
* Osoby niesłyszące, u których stwierdzono całkowitą głuchotę lub obustronne upośledzenie słuchu,
* Osoby niewidome, których ostrość wzroku nie przekracza 15 %
* Inwalidzi wojenni i wojskowi,
* Kombatanci, będący inwalidami wojskowymi i wojennymi lub są członkami rodzin pozostających po nich, niektóre osoby będące ofiarami represji wojennych i okresu powojennego oraz wdowy i wdowcy po kombatantach, którzy są jednocześnie emerytami lub rencistami.
* Osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim roku.
* Osoby mające status weterana poszkodowanego
* Inwalidzi, których inwalidztwo powstało w związku z wykonywaniem przymusowego zatrudnienia w ramach zastępczej służby wojskowej w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach rud uranu i batalionach budowlanych

Czytaj też: WALORYZACJA 2018. O ile wzrosły dodatki do emerytur?

Ulga w pociągu
Jako emeryt masz prawo do dwóch przejazdów w ciągu roku z ulgą 37 proc. w 2 klasie pociągów osobowych, pospiesznych i ekspresowych. Ulga ta nie dotyczy przejazdów pociągami EuroCity i InterCity. Pamiętaj jednak, że przejazd "tam" i "z powrotem" jest traktowany jako dwa oddzielne przejazdy. Prawo do zniżki przysługuje na podstawie odpowiedniego zaświadczenia (wydawanego m.in. przez terenowe jednostki Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów) wraz z dowodem osobistym lub innym dokumentem potwierdzającym tożsamość. Z dwóch ulgowych przejazdów w ciągu roku mogą też skorzystać współmałżonkowie rencistów, na których pobierane są zasiłki rodzinne.

Taniej w autobusie
Seniorzy mogą korzystać z tańszych przejazdów PKS. Ulgi są różne, w zależności od miasta, w którym działa PKS. Prywatni przewoźnicy też udzielają emerytom zniżek. Komunikacja miejska jest często dla seniorów znacznie tańsza. A w większości miast osoby, które ukończyły 70 lat jeżdżą za darmo. O wprowadzeniu zniżek albo zwolnieniu z opłat decydują władze lokalne. Musisz zapytać w swojej miejscowości, na przykład kierowcy, czy masz prawo do jakiejś zniżki.

Ulgowa opłata paszportowa
W wysokości 50 proc. - prawo do zniżki mają emeryci, renciści, osoby niepełnosprawne i małżonkowie pozostający na ich wyłącznym utrzymaniu oraz osoby przebywające w do

mach pomocy społecznej lub w zakładach opiekuńczych albo pobierające zasiłki stałe. Za wydanie paszportu płacisz połowę (70 zł).

Dowiedz się. Komu przysługuje emerytura minimalna?

Muzea, teatry, kina
Muzea państwowe mają obowiązek wprowadzenia ulgowych biletów dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów, dla rencistów i emerytów. Zasady sprzedaży placówki ustalają samodzielnie, zwykle wystarczy w kasie okazać legitymację emeryta - rencisty, lub ostatni odcinek renty. Większość galerii, skansenów czy ogrodów zoologicznych również udziela zniżek emerytom (do 25 proc. ceny biletu).
O zniżki pytaj też w kinach i teatrach.

Tańsze latanie
Większość linii lotniczych oferuje ulgi na przeloty dla pasażerów po 60. r. życia (na podstawie dowodu tożsamości). Ulga ta ustalana jest indywidualnie przez linie lotnicze. Można zaoszczędzić od 10-20 proc. ceny biletu.

Ulga na psa
Osoby, które ukończyły 65 lat i prowadzą samodzielne gospodarstwo domowe, są zwolnione z opłat za posiadanie psa.

Karty seniora
Niektóre organizacje skupiające seniorów np. Akademie Seniora wprowadzają specjalne karty seniora. Dzięki nim starsze osoby mogą korzystać ze zniżek, promocji i specjalnych bonusów w firmach i instytucjach, które przystąpią do programu. Chodzi przede wszystkim o restauracje, kawiarnie, kina, teatry, księgarnie, sklepy, apteki, salony fitness, a nawet firmy budowlane.

Taniej u fryzjera
Emeryt może liczyć na ulgi również w niektórych punktach usługowych. Dlatego zanim wyciągniesz portfel, powinieneś zapytać, czy przypadkiem nie przysługuje ci zniżka. Wiele gabinetów dentystycznych, salonów fryzjerskich i kosmetycznych, oferuje emerytom ulgi na niektóre zabiegi. Spore zniżki proponują emerytom również firmy sprzedające okulary i sprzęt rehabilitacyjny. Wiele basenów i pływalni oferuje emerytom ulgowe bilety wstępu. Ulgi te zwykle uzależnione są od pory dnia.

WAŻNE! Darmowa rehabilitacja ZUS. Jak się o nią starać?

Inne ulgi
Osoby o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności bez względu na rodzaj schorzenia, oraz osoby o lekkim stopniu niepełnosprawności w związku ze schorzeniami narządów ruchu kupujące sprzęt rehabilitacyjny, wózki inwalidzkie, motorowery, motocykle lub samochody osobowe mogą być zwolnienie od podatku od czynności cywilnoprawnych.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze