Wybieramy pralkę

2010-04-17 4:00

Wybór odpowiedniej pralki wcale nie jest prosty. Sprzęt przecież powinien być niedrogi i energooszczędny.

Nie bez znaczenia są także wymiary pralki oraz jej funkcje, należy je bowiem dostosować do wielkości mieszkania i liczby członków rodziny.

Pralka na wymiar

Jeśli musisz zmieścić pralkę w małym pomieszczeniu, wybierz urządzenie ładowane od góry. Jest ono węższe niż standardowa pralka. Zwykle ma też mniejszą pojemność bębna (do 5 kg). Na rynku dostępne są już pralki ładowane od góry z większą pojemnością bębna. Trzeba jednak zapłacić za nie kilkaset złotych więcej. Jeśli pierzesz dużo i często - możesz wybrać pralkę ładowaną od przodu (pojemność bębna do 9 kg). Jest większa, stabilniejsza i nadaje się do zabudowy kuchennej.

Niezbędne funkcje

Pralki mogą posiadać od 3 do 29 programów. Nim wybierzesz urządzenie, zastanów się, które z nich będą ci potrzebne. Większości z nas wystarcza kilka podstawowych programów, m.in. program do prania bawełny, syntetyków, wełny oraz pranie delikatne, pranie na zimno, a także wirowanie i płukanie.

Przydatne programy dodatkowe to na pewno funkcja pranie oszczędne, która pozwala skrócić czas prania o 1/3 i tym samym zaoszczędzić energię i wodę.

Gdy masz liczną rodzinę i mało miejsca na suszenie prania, rozważ kupno pralki z wbudowaną suszarką. Musisz się jednak liczyć z tym, że będzie ona co najmniej o 500 zł droższa. Pamiętaj, że im wymyślniejszy sprzęt, tym wyższa cena.

Dbaj o niskie rachunki

Jeśli liczysz się z każdym groszem, przy zakupie pralki zwróć uwagę na zużycie prądu. Najlepsza jest potrójna klasa A, a najmniej efektywna - klasa G. Klasa A oznacza urządzenie, które dobrze pierze bieliznę i ma wysoką moc wirowania przy niskim zużyciu prądu. Ważne jest także zużycie wody. Na etykiecie możesz sprawdzić, ile wody zostanie zużyte w ciągu jednego prania (w potrójnej klasie A jest to 45 litrów, a w zwykłej A już 56 litrów).

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze

Materiał sponsorowany