Grupa doktorantów pod kierownictwem prof. Howarda Weissa przeprowadziła badania na pokładach dziesięciu średniodystansowych samolotów z sześcioma rzędami siedzeń. Badacze nagrywali podróżnych w trakcie trwających 3,5-5 godzin lotów. Następnie przeanalizowali ich ruchy, co zostało zestawione z szybkością i zasięgiem wirusa grypy. Okazało się, że wybór miejsca w samolocie ma istotny wpływ na ryzyko zarażenia.
Zobacz: Bojkot Ryanaira? Wszystko przez nowe zasady dotyczące bagażu
Wirus grypy jest przenoszony drogą kropelkową. Bliski kontakt z osobą chorą naraża delikwenta na złapanie wirusa. Amerykańscy naukowcy zauważyli, że pasażerowie siedzący przy przejściu najczęściej wstawali z fotela – 80 proc. podróżnych przy przejściu wstało w trakcie lotu przynajmniej raz, podczas kiedy miejsce opuściło tylko 62 proc. osób ze środkowych rzędów i 43 proc. podróżnych siedzących przy oknie. Uczestnicy badania na siedzeniach najbliższej przejścia mieli średnio 64 bliskie kontakty, ci ze środkowych siedzeń – 58, a osoby obok okna – tylko 12 kontaktów, co znacznie zmniejsza możliwość zarażenia chorobą zakaźną.
Polecamy: Boeing wprowadzi samoloty bez pilotów? Człowieka ma zastąpić sztuczna inteligencja
Po dokonaniu analizy naukowcy doszli do wniosku, że prawdopodobieństwo przeziębienia się, zakażenia wirusem grypy lub inną chorobą zakaźną jest najniższe, jeżeli podróżujemy przy oknie. Modelowy pasażer, który zajmuje miejsce przy przejściu nr 14C, znajduje się w grupie osób, które są najbardziej narażone na złapanie choroby. Według badaczy największe ryzyko zarażenia występuje w przypadku tych pasażerów, którzy siedzą przy przejściu i mają najczęściej kontakt z innymi podróżnymi. - Z naszego modelu wynika, że najbardziej na zakażenie narażonych jest najbliższych 11 osób z rzędów 13, 14 i 15, szczególnie ci najbliżej przejścia. Jednak już pasażer z fotela 16A 9 (przy oknie) ma praktycznie zerowe ryzyko zachorowania – wyjaśnia cytowany przez „Gazetę Wyborczą" Howard Weiss.
Oprac. na podst. „Tylko Zdrowie" nr 14 (2060, „Gazeta Wyborcza", 6 kwietnia