Apteka

i

Autor: Shutterstock

Wycofują ze sprzedaży krople do oczu znanego producenta

2017-10-02 15:05

Główny Inspektorat Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu z obrotu serii leku Tobrosopt-DEX. Są to krople do oczu w postaci zawiesiny. Produkują je Warszawskie Zakłady Farmaceutyczne POLFA S.A.

Tobrosopt-DEX

29 września 2017 r. do GIF-u wpłynął wniosek złożony przez Polfę (podmiot odpowiedzialny) o wycofanie z obrotu produktu leczniczego Tobrosopt-DEX (Tobramycinum + Dexamethasonum), (3 mg + 1 mg)/ml z serii 01ZB0317. Data ważności kropli upływa w marcu 2019 roku. Okazało się, że zawartość jednego ze składników produktu nie jest odpowiednia. W kroplach stwierdzono odbiegającą od specyfikacji dla parametru zawartość deksametazonu. Produkt podaje się w trakcie leczenia stanów zapalnych oczu oraz profilaktycznie, w celu uniknięcia zakażenia po operacji usunięcia zaćmy.

Polfa Warszawa SA (Warszawskie Zakłady Farmaceutyczne Polfa SA) to jedna z największych polskich firm farmaceutycznych. Niegdyś spółka Skarbu Państwa, od 2012 r. Polfa należy do Grupy Polpharma.

Hydroxyzine

Pod koniec września GIF podjął także decyzje o wycofaniu z obrotu popularnych środków uspokajających oraz znanego probiotyku. 27 września na wniosek Genetek Lifesciences. Pvt. Ltd., wstrzymano sprzedaż i rozpoczęto wycofywanie z obrotu w całym kraju leku psychotropowego Hydroxyzine Hydrochloride Injection USP numer serii: 010517 z datą ważności do kwietnia 2019. „Przyczyną podjęcia decyzji o wycofaniu przedmiotowego produktu leczniczego jest błąd w oznakowaniu opakowania w zakresie drogi podania" – poinformowano w uzasadnieniu. Hydroxyzine to lek uspokajający,którego działanie hamuje aktywność układu nerwowego.

Lactacid

27 września GIF wydał również decyzję o wycofaniu ze sprzedaży Lactacidu o numerze serii 019616 z datą ważności do marca 2018 roku (. Lactacid to probiotyk stosowany w trakcie zażywania antybiotyków oraz po zakończeniu antybiotykoterapii. „Badanie wykazało, że próbka przedmiotowego produktu leczniczego jest niezgodna ze specyfikacją podmiotu odpowiedzialnego w zakresie parametru określającego liczbę CFU pałeczek kwasu mlekowego" – napisano w uzasadnieniu. „Biomed-Lublin" Wytwórnia Surowic i Szczepionek S.A. dodaje, że „wykryta różnica wartości parametru nie wpływa na bezpieczeństwo stosowania leku i nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia pacjentów". W zawartości preparatu „stwierdzono różnicę między deklarowaną w specyfikacji minimalną liczbą CFU pałeczek kwasu mlekowego, a faktycznie obecną w próbce".

Zobacz też: Ważny lek podrożał 100-krotnie! Pacjenci są oburzeni

Przeczytaj także: Wycofują z obiegu ten lek. Wykryta wada dozownika może spowodować śmierć

Polecamy: Szok! Fiolki z lekiem mogą zawierać fragmenty szkła

Oprac. na podst. gif.gov.pl, rynekzdrowia.pl, twojezdrowie.rmf24.pl, doz.pl, polfawarszawa.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze