abonament

i

Autor: Pixabay.com Poczta Polska wyegzekwowała abonament. Z konta zniknęły pieniądze.

Abonament RTV

Wyjazd za granicę nie zwalnia z opłacania abonamentu RTV! Jest wyrok sądu

2024-08-16 17:02

Każdy posiadacz odbiornika telewizyjnego i radiowego musi płacić abonament RTV, a za brak opłaty grożą surowe kary. Okazuje się, że nawet kilkuletni pobyt za granicą i wywiezienie telewizora nie zwalnia z opłaty daniny - pisze serwis forsal.pl. Taki wyrok wydał sąd, który uznał, że komornik słusznie zajął konto za niezapłacony abonament RTV.

Wyjazd za granice nie zwalnia z płacenia abonamentu RTV

Portal forsal.pl opisuje sprawę kobiety, która razem z mężem przebywała kilka lat w Belgii. Małżonkowie zabrali ze sobą część majątku w tym telewizor. W czasie pobytu za granicą kobieta nie płaciła Poczcie Polskiej abonamentu RTV.  Z tego powodu komornik zajął jej konto na poczet niezapłaconych należności. Sprawą zajął się sąd. Kobieta przed wyjazdem nie wyrejestrowała telewizora,  oświadczyła, że o powyższą formalność poprosiła swojego syna, jednak z uwagi na upływ czasu nie posiada dokumentu potwierdzającego dokonanie formalnego wyrejestrowania odbiornika telewizyjnego.

Sąd wydał wyrok niekorzystny dla kobiety

Zgodnie z polskim prawem  zwolnieniu z abonamentu RTV decyduje tylko i wyłącznie WYREJESTROWANIE, a nie wykazanie pobytu za granicą.  Wojewódzki Sąd Administracyjny SA w Gliwicach  stwierdził:

-"Powyższego stanowiska nie zmienia kwestia dotycząca "wyprowadzenia się" przez skarżącą do Belgii na okres od lipca 2007 r. do czerwca 2010 r., ani też późniejsze zamieszkanie w Polsce. Opłata abonamentowa przypisana jest bowiem do abonenta, nie jest natomiast związana z prawem własności lokalu. Strona skarżąca w przypadku zaprzestania używania odbiorników telewizyjnych czy też odbiornika radiowego winna dopełnić w placówce pocztowej formalności związane z wyrejestrowaniem odbiorników."

Kiedy nie trzeba płacić abonamentu RTV?

Kobieta skierowała do sądu również drugi wniosek.  W opisywanej sprawie kobieta miała prawo do zwolnienia z abonamentu RTV,  ale nie poinformowała o tym w formalnym piśmie. W takiej sytuacji abonament  trzeba zapłacić.  WSA w Gliwicach  w tej sprawie orzekł:

" - (…) z woli ustawodawcy to na abonencie ciąży obowiązek zgłoszenia okoliczności uprawniającej do przyznania zwolnienia, a jego przyznanie następuje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożono w placówce pocztowej operatora oświadczenie o spełnianiu warunków do korzystania z tych zwolnień i przedstawiono dokumenty potwierdzające uprawnienie do tych zwolnień. Skarżąca zaś takiego zgłoszenia nie dokonała."

Ważne!

Tylko osoby, które ukończyły 75 rok życia  są "z automatu" zwalnianie z abonamentu RTV. Każdy inny uprawniony musi złożyć stosowny wniosek.

QUIZ PRL. Cuda techniki PRL. Czy umiałbyś dziś skorzystać z tego sprzętu?

Pytanie 1 z 15
Na jakim sprzęcie wyświetliłbyś bajkę dziecku?
QUIZ PRL. Cuda techniki PRL. Czy umiałbyś dziś skorzystać z tego sprzętu?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze