Wyjdź z DŁUGÓW

2013-02-27 3:00

Niezapłacony o czasie rachunek lub zwłoka w spłacie raty kredytu mogą mieć nieprzyjemne konsekwencje w postaci wysokich odsetek lub trafienia na listę dłużników. Jak się z nimi uporać, wyjaśnia mec. Joanna Ułasiuk, prawnik, Omega Kancelarie Prawne.

Jak zniknąć z listy dłużników

Ubiegam się o kredyt, ale z powodu drobnej zaległości w spłacaniu rat za pralkę mogłem zostać wpisany na listę dłużników. Czy jeżeli trafiłem na taką listę, od razu po zapłaceniu należności zostanę z niej wykreślony?

Michał (34 l.)

Ekspert: Usuń dane

Każda osoba, która brała kredyt lub dokonywała zakupu w systemie ratalnym, trafia do rejestru prowadzonego przez Biuro Informacji Kredytowej.

Istnieje możliwość usunięcia danych z rejestru. Wykreślenie informacji z BIK następuje na wniosek, poprzez cofnięcie zgody na przetwarzanie danych. Należy go złożyć do banku, w którym było zaciągnięte zobowiązanie, o którym wpisy chce się usunąć. Istnieją jednak pewne ograniczenia. Osoby, które nie zalegały ze spłatą ani jednej raty zadłużenia, mogą cofnąć zgodę na przetwarzanie danych o ich zadłużeniu w każdym czasie. Natomiast jeżeli spłata zadłużenia nastąpiła z opóźnieniem wynoszącym ponad 60 dni oraz upłynęło co najmniej 30 dni od poinformowania osoby przez bank o zamiarze przetwarzania danych bez zgody kredytobiorcy, wówczas informacje w BIK przetwarzane będą przez okres 5 lat od daty wygaśnięcia zobowiązania. W szczególnie uzasadnionych wypadkach, bank może wyrazić zgodę na zaprzestanie przetwarzania danych (tj. wykreślenie ich z rejestru) nawet w wypadkach znacznego opóźnienia w spłacie. W tym celu należy złożyć stosowny wniosek do banku oraz przedstawić szczegółowo okoliczności powstania zwłoki i braku winy kredytobiorcy.

Osoba zwlekająca z zapłatą zobowiązań może również być wpisana na listy dłużników prowadzone przez BIG, KRD i inne. Wykreślenie z takiej listy następuje po spłacie całości zobowiązania, na podstawie polecenia przesłanego przez wierzyciela.

Odsetki za rachunek

Dostałam wezwanie do zapłaty zaległego rachunku za gaz. W wyliczeniu zobowiązania uwzględniono również odsetki za zwłokę. Tymczasem ja nie zapłaciłam tego rachunku po prostu dlatego, że go nie dostałam. Zawsze rachunki za gaz otrzymywałam pocztą i od razu je regulowałam. Czy mogę w tej sytuacji ubiegać się o anulowanie odsetek za zwłokę? Bożena (55 l.)

Ekspert: Złóż wniosek

Zdarzają się sytuacje, gdy osoba o konieczności zapłaty rachunku za gaz lub inne media dowiaduje się z wezwania do zapłaty. W takich wypadkach w pierwszej kolejności należy wystąpić do gazowni z prośbą o przesłanie duplikatu faktury (najlepiej na piśmie listem poleconym) oraz jednocześnie poinformować, iż kierowana wcześniej do nas korespondencja nie dotarła. Jeżeli często zdarza się sytuacja, że rachunki nie trafiają do nas, warto sprawdzić poprawność adresów u dostawców mediów. Możliwe jest także poproszenie o przesyłanie faktur drogą elektroniczną na e-mail. Osoby, którym zostały naliczone odsetki za brak terminowości w zapłacie faktury, mogą starać się o ich umorzenie. W tym celu należy złożyć stosowny wniosek na piśmie do gazowni. We wniosku należy wskazać, iż opóźnienie płatności nastąpiło z przyczyn od nas niezależnych, tj. niedostarczeniu faktury. Warto poprzeć to dowodami w postaci pisma z prośbą o duplikat. Dodatkowym argumentem może być również terminowość w dotychczasowym uiszczaniu opłat za faktury. Należy jednak pamiętać, iż umorzenie odsetek za zwłokę jest jedynie przejawem dobrej woli ze strony gazowni. Albowiem każdy powinien z należytą starannością dbać o swoje interesy, w tym monitować terminy płatności oraz wpływ rachunków do nas.

Dyżur eksperta!

Już jutro! W godz. 10.00-12.00 mec. Joanna Ułasiuk, prawnik, Omega Kancelarie Prawne odpowie na pytania Czytelników, dotyczące problemów zadłużenia.

Pod nr. telefonu 22 101-60-50

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze