Wyjedź na turnus rehabilitacyjny ZUS

2010-06-10 4:00

Długo i ciężko chorujesz, ale nie chcesz przejść na rentę? Pojedź na bezpłatny turnus rehabilitacyjny ZUS

Ten program rehabilitacji leczniczej skierowany jest do osób, które z powodu swojej choroby przez dłuższy czas nie będą mogły pracować, ale jednocześnie lekarze dają im szansę na to, że po zakończeniu rehabilitacji wrócą do pracy.

Z turnusu rehabilitacyjnego ZUS możesz skorzystać pod warunkiem że płacisz składki zdrowotne.

Na turnus rehabilitacyjny mogą także wyjechać osoby:Skąd wziąć skierowanie

Aby skorzystać z programu, musisz postarać się o wniosek wystawiony przez lekarza prowadzącego leczenie. Wniosek ten będzie stanowił podstawę do wydania przez lekarza orzecznika ZUS orzeczenia o potrzebie rehabilitacji.

Na rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej najczęściej kieruje lekarz orzecznik ZUS, ale każdy lekarz prowadzący twoje leczenie ma prawo wystąpić z wnios- kiem do ZUS. Wniosek może być wystawiony na dowolnym formularzu i powinien zawierać: imię i nazwisko chorego, PESEL, adres zamieszkania i numer telefonu, rozpoznanie medyczne w języku polskim oraz opinię, czy po przeprowadzeniu rehabilitacji masz szansę na powrót do pracy (wzór wniosku znajdziesz na stronie internetowej ZUS: www.zus.pl).

Orzeczenie o potrzebie rehabilitacji leczniczej lekarz orzecznik ZUS może wydać również: Dokąd udać się z wnioskiem

Gdy twój lekarz wystawi wniosek o rehabilitację leczniczą, musisz złożyć go w oddziale ZUS właściwym ze względu na twoje miejsce zamieszkania. Na podstawie tego wniosku lekarz orzecznik ZUS orzeka o potrzebie rehabilitacji leczniczej i wystawia skierowanie do ośrodka rehabilitacyjnego.

Komórka prewencji, rehabilitacji i świadczeń rzeczowych oddziału ZUS wysyła skierowanie do ciebie. Na skierowanie czekasz średnio około 30 dni, bo ważne jest, żebyś po chorobie lub urazie jak najwcześniejszej rozpoczął rehabilitację i trafił do ośrodka rehabilitacyjnego. Masz wtedy dużo większą szansę na wyleczenie i powrót do zawodowej aktywności.

ZUS płaci za wszystko

Rehabilitacja jest bezpłatna, ZUS bierze na siebie również koszty zakwaterowania i wyżywienia. Nie musisz nawet płacić za przejazd z miejsca zamieszkania do ośrodka rehabilitacyjnego i z powrotem - jeśli zdecydujesz się na podróż najtańszym środkiem komunikacji publicznej. Przy zwrocie kosztów podróży ZUS uwzględnia ulgi na przejazd danym środkiem transportu, bez względu na to, z jakiego tytułu ulga ta przysługuje.

Jak długo się rehabilitujesz

Turnus rehabilitacyjny powinien trwać 24 dni. Ten czas może być przedłużony lub skrócony przez ordynatora ośrodka rehabilitacyjnego po uprzednim uzyskaniu zgody ZUS.

Może to nastąpić w przypadku: Jakie schorzenia w ramach rehabilitacji

Nie wszystkie typy schorzeń kwalifikują się do rehabilitacji prowadzonej przez ZUS. Program obejmuje te grupy schorzeń, które są najczęstszą przyczyną niezdolności do pracy. Został opracowany głównie w tym celu, by umożliwić powrót do pracy osobom w wieku produkcyjnym.

Możesz leczyć się w systemie stacjonarnym albo ambulatoryjnym. ZUS może cię skierować na turnus rehabilitacyjny, jeśli cierpisz na któreś z poniższych schorzeń:

w systemie stacjonarnym: w systemie ambulatoryjnym: Rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS rocznie kończy ok. 60 tys. osób.

Rehabilitacja w schorzeniach narządu ruchu

Możesz dostać skierowanie na turnus rehabilitacyjny z ZUS, jeśli cierpisz na schorzenia narządu ruchu związane z: Rehabilitacja lecznicza w schorzeniach narządu ruchu powinna odbywać się przez 6 dni w tygodniu. W ramach programu rehabilitacji masz prawo do co najmniej 5 zabiegów leczniczych dziennie, w tym:Integralną częścią programu rehabilitacji w schorzeniach ruchu jest także rehabilitacja psychologiczna oraz edukacja zdrowotna.

Na turnusie powinieneś też dostać od instruktora szczegółowe zalecenia i wskazówki dotyczące ćwiczeń, które będziesz wykonywał w domu po powrocie z ośrodka. Leczenie w trakcie turnusu powinno sprawić, że twoje zdrowie poprawi się w stopniu umożliwiającym podjęcie pracy.

Rehabilitacja w schorzeniach układu krążenia

W kardiologii cały czas dokonuje się ogromny postęp, zmniejsza się śmiertelność i poprawia jakość życia chorych. W związku z tym rośnie znaczenie kompleksowej rehabilitacji kardiologicznej, która pozwala wrócić do pracy osobom z chorobami układu krążenia.

Możesz dostać skierowanie na turnus rehabilitacyjny z ZUS, jeśli cierpisz na następujące choroby układu krążenia:Co da ci rehabilitacja

W wyniku tej rehabilitacji możesz uzyskać:Rehabilitacja w schorzeniach płuc i układu oddechowego

Możesz dostać skierowanie na turnus rehabilitacyjny z ZUS, jeśli cierpisz na następujące choroby układu oddechowego:Co ci da rehabilitacja

Korzyści wynikające z rehabilitacji pulmonologicznej to przede wszystkim:Dzięki zapewnieniu w ośrodkach rehabilitacyjnych specjalistycznej opieki medycznej, szczegółowemu określeniu rodzaju i sposobu wykonania treningu fizycznego możliwe jest zastosowanie bezpiecznego, kontrolowanego wysiłku fizycznego.

Rehabilitacja w schorzeniach psychosomatycznych

Możesz dostać skierowanie na turnus rehabilitacyjny z ZUS, jeśli cierpisz na następujące schorzenia psychosomatyczne:

Zaburzenia te stanowią jedną z najczęstszych przyczyn przedłużającej się niezdolności do pracy.

Co da ci rehabilitacjaStosowane są różnorodne formy oddziaływań terapeutycznych, np. psychoterapia grupowa (główna metoda programu), treningi behawioralne, treningi rozwijania umiejętności psychologicznych, treningi integracyjne, muzykoterapia i terapia ruchem. Co ci przysługuje

W ramach turnusu ZUS płaci za:Nie tylko leczenie

W trakcie rehabilitacji prowadzonej w ośrodkach rehabilitacyjnych współpracujących z ZUS pacjent traktowany jest kompleksowo. Nowoczesne postępowanie rehabilitacyjne w stosunku do osób zagrożonych utratą zdolności do pracy zarobkowej nie ogranicza się jedynie do podstawowej choroby, ale zajmuje się także wszystkimi jej skutkami. Ważnym celem jest zwiększenie motywacji chorych do dbania o swoje zdrowie i podniesienie ich wydolności psychofizycznej. Rehabilitacja fizyczna jest więc uzupełniana edukacją zdrowotną oraz promocją zdrowia. Uczestnicy turnusów uczą się też zasad prawidłowego żywienia.

W ośrodku rehabilitacyjnym możesz liczyć również na wsparcie psychologiczne. Jest ono nie mniej ważne niż usuwanie fizycznych skutków urazu lub choroby, bo właśnie problemy natury psychologicznej najczęściej są przyczyną braku postępów w rehabilitacji. Rehabilitacja psychologiczna pozwala chorym na ponowne włączenie się do normalnego życia społecznego, rodzinnego i zawodowego.

Skorzystam z bezpłatnej rehabilitacji

Wojciech Rybak (32 l.) z Gdyni:

- Pracowałem jako kierowca. Trzy lata temu wybrałem się z kolegami nad jezioro trochę popływać. Nie wiem, co mnie podkusiło, żeby skoczyć z pomostu do wody, to był pechowy skok. Nie wiedziałem, że w tym miejscu jest tak płytko, uderzyłem w dno i uszkodziłem sobie kręgosłup. Ponad rok leżałem usztywniony gorsetem. Teraz jest już lepiej, ale do pracy wrócić jeszcze nie mogę, czeka mnie długa rehabilitacja. Na szczęście istnieje możliwość bezpłatnej, bo inaczej nie byłoby mnie na nią stać.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze