Bloki

i

Autor: Łukasz Borowicz/Radio Plus

Okres przejściowy jeszcze trwa

Wynajmujesz mieszkanie? Możesz zyskać na podatku!

2022-07-27 16:51

Kupno mieszkania pod wynajem to najpopularniejsza metoda inwestycji w Polsce. Polacy lokują w ten sposób kapitał, a także po prostu traktują wynajmowanie nieruchomości jako formę działalności zarobkowej. Wszystkie osoby, które zarabają w ten sposób czeka już niedługo rewolucja, ponieważ od przyszłego roku zmieniają się zasady opodatkowania. Zostało więc tylko kilka miesięcy bardziej elastycznych możliwości, które pozwalają odrobinę zarobić na okresie przejściowym.

Zmiany w opodatkowaniu mieszkań na wynajem

Już niedługo zaczną obowiązywać nowe przepisy dot. opodatkowania wynajmu mieszkań. Technicznie nowe zasady weszły w życie już na początku tego roku, ale do grudnia wciąż obowiązuje okres przejściowy. W efekcie, chociaż prawo jest już nowe, wciąż można zdecydować się na rozliczenia na zasadach z 2021 r.

Co zmienia podatkowa rewolucja? Najważniejsza zmiana to ujednolicenie form opodatkowania najmu lokali i budynków mieszkalnych przez osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Zgodnie z nowymi zasadami w grę wchodzi tylko ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Jeśli do tej pory rozliczaliście się inaczej - w przyszłym roku nie będzie już innej formy opodatkowania.

  • Zryczałtowany PIT do kwoty 100 tys. zł wynosi 8,5 proc.
  • Powyżej 100 tys. zł naliczane jest 12,5 proc. od nadwyżki przychodów ponad limit 

Kilka miesięcy okresu przejściowego to okres, który można wykorzystać na swoją korzyść.

Ponieważ od nowego roku dla osób, które nie mają firmy, ryczałt będzie już jedyną obowiązkową formą opodatkowania, warto lepiej przyjrzeć się obowiązującym umowom najmu. Może się bowiem okazać, że nie zostały w nich wyodrębnione wydatki, które najemca jest zobowiązany zwrócić wynajmującym. A takie świadczenia nie podlegają opodatkowaniu w ryczałcie. Chodzi zwłaszcza o opłaty za media - radzi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Michał Dec, radca prawny, doradca podatkowy, partner w kancelarii KNDP Kolibski Nikończyk Dec & Partnerzy.

Pieniądze to nie wszystko Przemysław Daca

Dobry okres na remont

Ostatnie miesiące podatkowego "dzikiego zachodu" mogą okazać się najlepszym momentem na remont. Jeśli w waszych mieszkaniach odpada farba, albo trzeba odświeżyć wnętrza, to lepiej nie odkładać tego na nowy rok.

W przypadku landlordów, którzy rozliczają się na zasadach ogólnych w grę wchodzi możliwość rozliczenia kosztów. Na ryczałcie takiej możliwości nie ma. Dobrze też pilnować budżetu, ponieważ w przyszłym roku zniknie możliwość odliczenia strat przy takiej formie zarabiania.

A co z osobami, które na potrzeby wynajmu lokum zostały przedsiębiorcami? Tutaj możliwości pozostaną szersze. Ryczałt nie będzie obowiązkowy. Do wyboru będzie takze skala podatkowa i podatek liniowy. Działalność zapewni także możliwość amortyzacji lokalu.

Sonda
Czy masz mieszkanie własnościowe, czy wynajmujesz?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze