NBP, ZUS, Tauron, PGE, Energa, JSW, KGHM, LOT, PKP, Orlen, Lotos, Ruch, Inpost, CD Projekt, PKO BP, Pekao SA, Alior

i

Autor: Shutterstock PKN Orlen i Grupa Lotos - czy dojdzie do fuzji?

Wyniki finansowe PKN ORLEN za III kwartał 2021 roku. Jest lepiej niż się spodziewano

2021-10-28 9:01

Petrochemia, rafineria i energetyka odpowiadają za 75 proc. wyniku Grupy ORLEN w trzecim kwartale 2021 r. Segment detaliczny w Polsce odpowiada obecnie zaledwie za 15% wyniku EBITDA całego koncernu. Bardzo dobre wyniki segmentów petrochemii, rafinerii i energetyki w trzecim kwartale 2021 r. umożliwiły osiągnięcie przez Grupę ORLEN zysku operacyjnego EBITDA wg LIFO na poziomie 4,3 mld zł, co oznacza wzrost aż o 2,3 mld zł (r/r). Mocną i stabilną pozycję Koncernu na rynku potwierdza też zysk netto, który wyniósł 2,9 mld zł, o 2,3 mld zł więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku - podał PKN Orlen.

Jak podaje spółka, segment detaliczny w Polsce odpowiada obecnie zaledwie za 15% wyniku EBITDA całego Koncernu. Głównym źródłem dobrego wyniku Grupy ORLEN pozostaje sprzedaż za granicą, która odpowiada za ok. 60 proc. osiągniętych przychodów. Koncern w trzecim kwartale 2021 r. realizował też kluczowe inwestycje rozwojowe, na które przeznaczył 2,5 mld zł. Zgodnie ze Strategią ORLEN2030, kontynuowane były również procesy akwizycyjne, których finalizacja umożliwi budowę jednego silnego koncernu multienergetycznego, neutralnego emisyjnie do 2050 roku.

- Wyniki, które osiągnęliśmy w trzecim kwartale tego roku, są przede wszystkim rezultatem efektywnego zarządzania spółką. Kluczowa jest dywersyfikacja działalności. Znaczące wzrosty odnotowały wszystkie segmenty naszej działalności, poza detalicznym, który obciążyły wyższe koszty prowadzenia biznesu, w tym wyższe ceny ropy, czy kurs dolara. Zysk netto spółki w trzecim kwartale, w wysokości 2,9 mld zł, to dowód, że kierunek rozwoju, który obraliśmy, jest słuszny. Budujemy koncern multienergetyczny o zdywersyfikowanych źródłach przychodów i zysków. To pozwala nam elastycznie reagować na wyzwania rynkowe i gwarantuje stabilność finansową, a co za tym idzie możliwość realizowania kolejnych kluczowych inwestycji. Temu ma służyć także finalizacja procesu przejęcia Grupy LOTOS i PGNiG. Jesteśmy w bardzo dobrej kondycji finansowej, mamy solidną bazę do dalszego rozwoju i realizacji strategicznych projektów, które są tak ważne dla przyszłości Grupy ORLEN. Szczególnie w kontekście dalszego wzmacniania naszej pozycji na zagranicznych rynkach – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

W trzecim kwartale 2021 roku Grupa ORLEN osiągnęła:

- EBITDA LIFO na poziomie 4,3 mld zł, wyższą o 2,3 mld zł (r/r)

- Zysk netto w wysokości 2,9 mld zł, wyższy o 2,3 mld zł (r/r)

- Sprzedaż w wysokości 10,7 mt, wyższą o 2% (r/r)

- Przychody na poziomie 36,5 mld zł, wyższe o 52% (r/r)

Złoty Laur 2021 - lider transformacji energetycznej. PKN Orlen
Sonda
Jakie paliwo najczęściej tankujesz?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze