3200 zł na rehabilitację w ramach programu Rehabilitacja 25 plus. Kto może uzyskać dofinansowanie?
Dofinansowanie w ramach programu Rehabilitacja 25 plus może uzyskać:
- ośrodek rehabilitacyjno-edukacyjno-wychowawczy (OREW)
- ośrodek rewalidacyjno-wychowawczy (ORW)
- szkoła specjalna przysposabiającą do pracy (SPdP)
- Inna placówka edukacyjna w której realizowany jest obowiązek nauki.
Program adresowany jest do placówek edukacyjnych, a jego beneficjentami są absolwenci tych placówek. Beneficjenci programu – niezatrudnione dorosłe osoby z niepełnosprawnością intelektualną, które nie są objęte rehabilitacją społeczną w placówkach dziennej aktywności (np. środowiskowych domach samopomocy czy warsztatach terapii zajęciowej), otrzymają możliwość skorzystania ze wsparcia obejmującego całodzienne usługi opiekuńcze, aktywizację w sferze fizycznej, intelektualnej i społecznej oraz zawodowej.
Celem programu jest wypracowanie takich rozwiązań w codziennej pracy z młodymi ludźmi z niepełnosprawnością intelektualną i niepełnosprawnościami sprzężonymi, które zapewnią im wsparcie w utrzymaniu samodzielności i niezależności w życiu społecznym – także po ukończeniu edukacji.
3200 zł na rehabilitację w ramach programu Rehabilitacja 25 plus – co musi zawierać wniosek?
W 2023 r. Rada Nadzorcza PFRON zdecydowała o możliwości zawarcia umowy o realizację programu na okres dłuższy niż rok.
Deklaracja zawarcia umowy na realizację pilotażowego programu „Rehabilitacja 25 plus” musi zawierać pełną nazwę ośrodka lub placówki, w której realizowany jest program (OREW, ORW, SPdP, inna placówka edukacyjna) oraz podpisy osób upoważnionych do reprezentacji podmiotu składającego deklarację i zaciągania zobowiązań finansowych.