uchodźcy

i

Autor: UN Women Europe and Central Asia flickr.com Wypłata 500 plus dla uchodźców. ZUS podał kluczowy termin

Wypłata 500 plus dla uchodźców. ZUS podał kluczowy termin

2022-04-19 13:51

500 plus na uchodźców z Ukrainy. W maju tego roku ruszą pierwsze wypłaty dla uchodźców z Ukrainy, którzy złożyli wniosek o świadczenie "Rodzina 500 plus" - poinformował PAP we wtorek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Według rzecznika Zakładu, ZUS przyjął już około 318 tys. wniosków na świadczenie rodzinne 500 plus od obywateli Ukrainy.

500 plus dla uchodźców z Ukrainy

Dzięki specustawie uchodźcy z Ukrainy uzyskali dostęp do wsparcia z ZUS, w tym do świadczenia 500 plus i Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego oraz o dofinansowania pobytu w żłobku przez okres zamieszkania i pobytu z dziećmi w Polsce. O świadczenia mogą ubiegać się osoby, które przekroczyły polsko-ukraińską granicę po 23 lutym br. w wyniku wojny, uzyskały numer PESEL UKR, założyły w Polsce rachunek bankowy i mają polski numer telefonu. Do złożenia wniosków, np. o 500 plus, niezbędne jest zarejestrowanie i potwierdzenie profilu na PUE ZUS. Pracownicy placówek ZUS pomagają przy składaniu elektronicznych wniosków o świadczenia.

Sławomir Dudek – Pieniądze to nie wszystko. Inflacja

- Odkąd na Platformie Usług elektronicznych ZUS udostępniliśmy możliwość składania wniosków o 500 plus po ukraińsku, zarejestrowaliśmy około 318 tys. wniosków o to świadczenie, obejmujące około 487 tys. dzieci - powiedział rzecznik ZUS. - Wnioski dotyczą obecnego okresu świadczeniowego, który obowiązuje do końca maja, jak też następnego, który rozpocznie się od 1 czerwca i potrwa do maja przyszłego roku – dodał rzecznik.

Sonda
500 plus dla uchodźców to dobry pomysł?

Zmiany w 500 plus. Gdzie uzyskać więcej informacji

Informacje o świadczeniu 500 plus można uzyskać w dowolnej placówce ZUS, podczas e-wizyty w ZUS, na infolinii pod numerem 22 444 02 55 (od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 18:00) lub za pośrednictwem e-maila wysłanego na adres ua@zus.pl, a także na stronie internetowej ZUS.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze