frankowicze

i

Autor: Shutterstock

Prawo

Wyrok TSUE. Frankowicze zyskają kilkadziesiąt tysięcy złotych

2023-12-07 17:59

TSUE po raz kolejny stanął po stronie frankowiczów. Jak twierdzi Paweł Wójcik prezes Votum Finance Help SA, frankowicze mogą teraz nie tylko odzyskać wszystkie wpłacone raty, ale również odsetki za zwłokę. Czyli dodatkowo jakieś kilkadziesiąt do kilkuset tysięcy złotych za to, że proces sądowy tyle trwa. Wyrok daje kredytobiorcom jeszcze jeden atut. Jaki?

W ugodach takich odsetek nie ma

Jak twierdzi Wójcik z Votum Finance Help SA,  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej oddał frankowiczom to, co Sąd Najwyższy zabrał im na mocy słynnej uchwały z maja 2021 r. 

"Chodzi o odsetki ustawowe za opóźnienie, czyli rekompensaty pieniężne za czas oczekiwania kredytobiorców na korzystny wyrok. I wcale nie są to jakieś ponadstandardowe przywileje dla kredytobiorców frankowych. To zwyczajne uprawnienia wynikające z przepisów kodeksu cywilnego, które przysługują każdemu, kto sądzi się o jakąś zapłatę od swojego dłużnika"- wyjaśnia prezes Wójcik. 

Wyrok TSUE daje frankowiczom jeszcze jeden atut. Czas był koronnym argumentem bankierów zachęcających do ugód z bankiem zamiast wstępowania na drogę sądową, bowiem załatwienie ugody z bankiem trwa raptem kilka miesięcy, a proces ciągnie się latami. Teraz, po tym wyroku TSUE, czas będzie grać na korzyść kredytobiorcy. Zwłaszcza, że ugoda nie zawiera odsetek, które można wywalczyć za przewlekłe postępowanie sądowe. A kwota jest niebagatelna. Od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych. 

O tym mówi mec. Emil Mędrecki z Kancelarii Mędrecki Wilk i Wspólnicy, który stwierdził, że wskazówki jakie TSUE przekazał w dzisiejszym wyroku mogą dodatkowo przyczynić się do przyspieszenia rozpoznania spraw frankowych poprzez ujednolicenie orzecznictwa w zakresie należnych kredytobiorcom odsetek.

-Dodatkowo przy aktualnych odsetkach za opóźnienie wynoszących 11,25% w skali roku dłuższy proces sądowy nie będzie już zmartwieniem frankowicza tylko banku. To z pewnością będzie czynnik zniechęcający frankowiczów do zawierania ugód i rezygnacji z części swoich roszczeń, a jednocześnie będzie to kolejny mocny bodziec zachęcający do uzyskania maksymalnych korzyści na drodze sądowej-argumentuje prawnik. 

".

Pieniądze to nie wszystko - Marek Zuber

Quiz PRL. Polskie radio w PRL. 10/10 zdobędzie tylko wierny słuchacz

Pytanie 1 z 10
Rycerze trzej, którzy zwalczali chuć, musieli knuć jak się pozbyć:
Programy radiowe w PRL
Najnowsze