Kiedy zostaną otwarte przychodnie lekarskie? Ludzie mają dość. Mam teleporadę z laryngologiem, ledwo słyszę

i

Autor: pixabay.com Kiedy zostaną otwarte przychodnie? Ludzie mają dość teleporad

Wystawiłeś fakturę? Nie dostaniesz zasiłku!

2020-11-12 14:04

ZUS może zabrać nam zasiłek! Przedsiębiorca, który przebywa na zwolnieniu lekarskim i w tym czasie podpisze fakturę, utraci zasiłek chorobowy. Orzecznictwo sądowe także potwierdza, że praca w trakcie choroby jest zabroniona.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami wykonywanie działalności zarobkowej w trakcie orzeczonej niezdolności do pracy pozbawia ubezpieczonego prawa do zasiłku chorobowego. Dotyczy to także przedsiębiorców, którzy podczas zwolnienia lekarskiego nie mogą być osobiście zaangażowani w prowadzenie swojej działalności. Jak podaje gazetaprawna.pl, jeżeli przedsiębiorca w czasie choroby i zwolnienia lekarskiego nadal będzie prowadził swoją działalności zarobkową, to straci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia oraz będzie zobowiązany do zwrotu ZUS pobranych już kwot.

Mówi o tym art. 17 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 372) – dalej u.ś.p., ubezpieczony wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia.

ZOBACZ TEŻ: Przez koronawirusa Polacy popadają w depresję i sięgają po używki! Nie chcą korzystać z pomocy [RAPORT]

Kontrole ZUS są bezlitosne. Również sądy rygorystycznie podchodzą do kwestii wykonywania pracy zarobkowej w trakcie zwolnienia lekarskiego jako przesłanki utraty prawa do zasiłku. Przez pracę zarobkową należy rozumieć wszelką aktywność mającą przynieść zarobek (dochód) wykonywaną na każdej podstawie prawnej, bez względu na wymiar czasu tej pracy i jej charakter.

Oczywiście każdą sprawę należy oceniać indywidualnie przy uwzględnieniu rodzaju aktywności, częstotliwości i konieczności podejmowanych działań. Orzecznictwo sądowe dopuszcza pewne aktywności wykonywane przez przedsiębiorcę w trakcie zwolnienia lekarskiego bez jednoczesnego pozbawienia prawa do zasiłku.

SPRAWDŹ TAKŻE: Polacy toną w długach przez koronawirusa. Za co nie płacimy?

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze