Dodatki do emerytur

Wzrosną dodatki emeryckie! Niektórzy dostaną ponad 1100 zł

2023-01-24 17:01

W 2023 roku dzięki waloryzacji wzrosną nie tylko podstawowe emerytury i renty, ale również dodatki. Ze względu na drożyznę i wzrost zarobków Polaków, świadczenia będą waloryzowane o 14,8 proc. Do tej pory rząd zapowiadał 13,8 proc. waloryzacji, ale wskaźniki ekonomiczne wskazują, że wzrost dodatków do emerytur będzie większy. Jeden z dodatków wyniesie ponad 1100 zł!

Wzrosną dodatki emeryckie. Są dane o waloryzacji

Dla seniorów oprócz podstawowych świadczeń przewidziano także dodatki, również waloryzowane. Wysokość waloryzacji zależy od wskaźników ekonomicznych za ubiegły rok, a te zostały już opublikowane przez Główny Urząd Statystyczny. Inflacja wyniosła 14,8 proc., a wzrost płac wyniósł 13 proc., czyli w tym wypadku nie będzie on brany do obliczania waloryzacji. Jest niższy od inflacji, a to oznacza, że realny wzrost wynagrodzeń, kluczowy dla emerytur - po prostu nie wystąpił. Tym samym waloryzacja powinna wynieść 14,8 proc., czyli o jeden punkt procentowy niż zapowiadał rząd (13,8 proc.).

Tym samym przy 14,8 proc. waloryzacji, popularny dodatek pielęgnacyjny (przysługujący seniorom powyżej 75. roku życia, lub niezdolnym do samodzielnej egzystencji) wzrośnie z 256,44 zł do 294,39 zł (wzrost o 37,95 zł). Z kolei najwyżej wyceniany dodatek do renty dla inwalidy wojennego po waloryzacji 14,8 proc. przekroczy 1100 zł! W 2022 roku wynosił 981,81 zł.

ZOBACZ TAKŻE: Sprawdź ile wzrośnie twoja podstawowa emerytura. Waloryzacja 14,8 procent!

Od kiedy ruszą wypłaty zwaloryzowanych dodatków?

Ostatecznie wskaźnik waloryzacji zostanie ogłoszony w lutym 2023 roku, w oparciu o wcześniej wymienione dane gospodarcze GUS z 2022 roku. Wypłaty zwaloryzowanych świadczeń ruszą dopiero od marca 2023 roku. Dodatkowo niezależnie od tego jak wysoki będzie wskaźnik waloryzacji, rząd zapewnił, że podstawowe świadczenia emerytalne wzrosną przynajmniej o 250 zł

Nasz specjalny wysłannik do Davos Hubert Biskupski ujawnia
Sonda
Ile powinna wynosić GODNA emerytura?
Listen on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze