Duże zainteresowanie paszportami tymczasowymi
Punkt wyrabiania paszportów tymczasowych na Okęciu pozwala na wyrobienie błyskawicznie paszportu, jeśli go nie mamy. Jak podaje podsekretarz stanu w MSWiA Bartosz Grodecki, w pierwszym miesiącu działania punktu (maj 2023) wydano 1019 paszportów tymczasowych. W czerwcu z kolei wydano aż 1451 dokumentów.
- Liczby mówią same za siebie. Paszporty tymczasowe wyrobione przez nasz punkt na lotnisku w czasie trochę ponad dwóch miesięcy liczymy już nie w setkach, a w tysiącach. Popularność tego rozwiązania wśród Polaków pokazuje, jak potrzebna była ta usługa. Średnio w czerwcu wyrabialiśmy 70 paszportów dziennie. Rekordowym dniem był 19 czerwca, kiedy udało się pomóc 92 osobom - mówił Grodecki cytowany przez polskieradio24.pl.
Jak wyrobić szybki paszport tymczasowy?
Procedura wyrobienia paszportu tymczasowego trwa 15-20 minut (nie wlicza się w to czas odstany w kolejce) i skorzystać mogą z niego osoby, które nie mają ważnego paszportu. Dokument zostaje wydany w oparciu o bilet lotniczy, a w przypadku dzieci, oboje rodziców musi wyrazić zgody. Paszporty tymczasowe wydane w punkcie ważne są przez maksymalnie rok. Dokument może być jednak ważny dużo krócej, jego termin jest ustalany indywidualnie i zależnie od planów podróży i wymogów kraju destynacji.
Paszport wyrobimy we wcześniej wspomnianym punkcie na Lotnisku Chopina w strefie ogólnodostępnej w budynku Terminala A. Do wyrobienia potrzebujemy dowodu osobistego potwierdzający tożsamość i obywatelstwo, oraz ważny bilet lotniczy. Na miejscu podpisujemy wniosek. Zdjęcie do paszportu wyrobimy na miejscu, w punkcie. Koszt szybkiego paszportu tymczasowego to 30 zł, możliwa jest jedynie płatność kartą.
MSWiA chwali się, że dzięki procedurze udało się np. pomóc w wyjeździe nastoletniego sportowca, który dostał nagłe powołanie do reprezentacji. Podobnie z rodzicami, którzy zmierzali na obronę pracy doktorskiej syna, czy kobiety lecącej na ślub przyjaciółki.