Inwestor wnosi do przedsiębiorstwa swoje doświadczenie, umiejętności (jeśli wasza współpraca będzie się opierała na wspólnym zarządzaniu), lokal oraz, co równie ważne, kontakty biznesowe.
Gdzie szukać inwestora
Najlepiej w swojej branży. Inwestorzy chcący ulokować nadmiar swojego kapitału zwykle inwestują go w przedsiębiorstwa o podobnym profilu jak to, w którym sami zdobyli doświadczenie. Po prostu znają się na tym i są w stanie racjonalnie ocenić opłacalność swojej inwestycji. Nie zawsze jest to jednak regułą. Zdarza się, że przedsiębiorcy chcą spróbować swoich sił w nowej branży. W tym przypadku istnieje jednak ryzyko, że ulokowane przez nich pieniądze zostaną mylnie zainwestowane. W twoją firmę mogą zainwestować zarówno duże przedsiębiorstwa, jak i inwestorzy indywidualni. Ci ostatni w świecie biznesu nazywani są Aniołami Biznesu (z ang. Business Angels - BA). Najlepiej pozyskać jest ich przez polecenie lub złożenie konkretnej oferty. W Polsce istnieje kilka organizacji zrzeszających BA. Swoją ofertę możemy złożyć np. Polskiemu Stowarzyszeniu Inwestorów Kapitałowych, w Lewiatan Business Angels lub w sieci na platformach inwestycji kapitałowych www.szukam-inwestora.com lub www.Inwest-Poland.com (strona przeznaczona dla odbiorców zagranicznych). Korzystanie z pomocy BA najczęściej odbywa się w przypadku trudnej kondycji przedsiębiorstwa lub na jego starcie. Inwestor przeznacza kapitał na rozruch czy rozbudowę firmy, a w zamian otrzymuje w niej udziały. Warto pamiętać, że bardzo często Aniołowie Biznesu zainteresowani są wspieraniem młodych przedsiębiorstw z pobudek innych niż sam czysty zysk.
Przeczytaj koniecznie: Sposoby na rodzinne finanse
Inwestor żąda, ale i oferuje
Aby zwrócić się o wsparcie do inwestora, najlepiej jest skorzystać z pomocy firm profesjonalnie zajmujących się pośredniczeniem w tego typu transakcjach. Doradzą nam one przede wszystkim w zakresie kompletowania dokumentacji inwestorskiej i przygotowania prezentacji swojego przedsiębiorstwa. Niektóre firmy pośredniczące organizują nawet w tym zakresie szkolenia.
Duże szanse na znalezienie inwestora na pewno mają firmy o dużym potencjale wzrostu i będące na wczesnym etapie rozwoju. Przedsiębiorca powinien mieć swoją spółkę już zarejestrowaną lub wyrazić chęć jej otwarcia. Inwestor na pewno będzie od nas wymagał solidnej i szczegółowej dokumentacji firmy, ewentualnie biznesplanu. Na jaką pomoc możesz liczyć w zamian? To wszystko zależy od wielu czynników. Między innymi od tego, czy mamy do czynienia z rozwojem, fuzją, przejęciem czy nawet sprzedażą firmy. Może się zdarzyć, że inwestor oferuje nam tylko lokal. W jego interesie pozostaje zachowanie w tajemnicy wszelkich informacji o przedsiębiorstwie i dbanie o jego dobre imię. On także liczy na zysk, więc interes macie wspólny.
Unikaj błędów
Starając się o wsparcie inwestora, musisz być przede wszystkim pewny przyszłości i sytuacji swojej firmy. Jeśli ty jako przedsiębiorca nie wierzysz w jej sukces, tym bardziej nie zrobi tego inwestor. Sukces na pewno zapewni ci także solidne i uczciwe podejście do swojego potencjalnego partnera. Chodzi tu głównie o przedstawienie solidnej dokumentacji przedsiębiorstwa, niezatajanie żadnych, nawet najmniejszych słabości.
Inwestor ma prawo poznać rzeczywisty stan firmy. Musisz być jednak świadomy, że obecność inwestora nie zawsze ma zbawienny wpływ na kondycję przedsiębiorstwa. Wiele prób takiej współpracy kończy się obustronnym rozczarowaniem.