Z takimi problemami mieszkaniowymi muszą zmagać się Polacy

2018-02-24 13:00
Są szczegóły programu Mieszkanie Plus
Autor: Shutterstock

Brak możliwości przeprowadzenia remontu i samodzielnego zamieszkiwania – to obecnie główne problemy mieszkaniowe Polaków. Niewiele mniej istotne są trudności w terminowym spłacaniu rat kredytu za mieszkanie oraz w opłacaniu kosztów wody, ogrzewania czy gazu – wynika z badania opinii publicznej przeprowadzonego przez instytut badawczy IBRIS na zlecenie Habitat for Humanity Poland.

Badanie przeprowadzono w dniach 18–19 stycznia br., czyli ok. miesiąc przed ogłoszeniem przez włodarzy rządowego programu Mieszkanie Plus fiaska jego pierwotnych założeń i zakomunikowania opinii publicznej radykalnej zmiany koncepcji.

Zdaniem ekspertów portalu RynekPierwotny.pl, bieżąca sytuacja programu ma raczej ograniczony wpływ na nastroje i oczekiwania społeczne. Wynika to z dość słabo rozbudzonych oczekiwań co do efektywności, sprawności czy wreszcie wiarygodności nowej polityki mieszkaniowej państwa.

Jest lepiej niż trzy lata temu
Okazuje się, że największym problemem polskich rodzin jest obecnie brak sprawnie funkcjonującej służby zdrowia. Na drugim miejscu uplasowały się niskie krajowe zarobki, a dopiero na trzecim miejscu znalazł się temat braku mieszkania lub złych warunków mieszkaniowych. Tego typu problem, jako najbardziej dotykający polskie rodziny, zyskał 40 proc. oddanych głosów, co było wynikiem niższym od uzyskanego przed trzema laty o 12 p.p.

Sprawdź także: Mieszkanie Plus z wysokimi dopłatami do najmu? Rząd naprawia program Szydło

– Jest rzeczą oczywistą, że drastyczny spadek niezadowolenia z uzyskiwanych dochodów w trzyletnim okresie pomiędzy badaniami ma bezpośredni związek z programem 500 plus, a także w mniejszym stopniu z przyśpieszeniem wzrostu płac Polaków w ostatnich czasach. Trudno natomiast orzec, co takiego wpłynęło w tym czasie na bardzo istotną statystycznie poprawę oceny sytuacji mieszkaniowej rodaków. Łatwo policzyć, że gdyby w dalszym ciągu ocena tej kwestii ulegała poprawie w takim tempie, zaledwie w ciągu dekady odsetek wskazań respondentów niezadowolonych z sytuacji mieszkaniowej w Polsce spadłby praktycznie do zera – komentuje Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

Im większe miasto, tym większe problemy
Co ciekawe, brak mieszkania lub złe warunki mieszkaniowe stosunkowo najrzadziej doskwierają mieszkańcom małych miast i wsi. Im większe miasto, tym częściej wskazywano na problemy związane z warunkami mieszkaniowymi. Dla mieszkańców metropolii kwestia ta jest ponad dwukrotnie istotniejsza niż dla mieszkańców małych miast.

Brak pieniędzy na remont, raty i rachunki
Na następne pytanie, tym razem o indywidualne problemy mieszkaniowe respondentów, 56 proc. z nich odpowiedziało, że nie ma takowych, w związku z czym nie wskazało na żadną odpowiedź.

Czytaj też: Warunki mieszkaniowe Polaków. Gdzie jest najlepiej?

Z kolei respondenci, którzy przyznali, że mają problemy mieszkaniowe, najczęściej wybierali opcję braku możliwości przeprowadzenia remontu oraz braku możliwości samodzielnego zamieszkiwania. Niewiele mniej istotne okazały się trudności w terminowym spłacaniu rat kredytu za mieszkanie oraz w opłacaniu kosztów wody, ogrzewania czy gazu.

Komu powinno pomagać państwo?
W badaniu zapytano także o to, którym grupom władze powinny udzielać pomocy w uzyskaniu mieszkania. Zdaniem respondentów takie wsparcie należy się osobom, poszkodowanym w wyniku klęsk żywiołowych i nieszczęśliwych wypadków oraz znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej. Niemal równie dużym poparciem cieszyła się pomoc mieszkaniowa dla młodych, usamodzielniających się ludzi.

Jak Polacy oceniają programy mieszkaniowe?
Ostatnia część zleconego przez Habitat for Humanity sondażu była poświęcona próbie oceny preferowanych przez respondentów modeli publicznego wsparcia rodzimej mieszkaniówki. W tym przypadku najwyższe poparcie rzędu 53,7 proc. wskazań, uzyskała idea budowy i remontów mieszkań komunalnych i socjalnych dla osób ubogich lub w trudnej sytuacji życiowej.

Zobacz również: Mieszkanie Plus będzie droższe niż zapowiadano

O dziwo, drugie miejsce ze zdecydowanym poparciem respondentów na poziomie 43,3 proc., zajęła koncepcja silnie skorelowana z pierwotną, acz niestety już nieaktualną wersją Mieszkania Plus, a więc budowa mieszkań na wynajem dostępnych dla wszystkich obywateli, z możliwością wykupu.
Respondenci zdecydowanie popierają także (33,5 proc.) budowę i remonty wszelkiego typu schronisk dla najuboższych i bezdomnych.

MdM i RnS
Z drugiej strony bardzo słabo wypadło w omawianym sondażu, z zaledwie 13,3 – procentowym poparciem, subwencjonowanie z publicznych środków zakupów mieszkaniowych poprzez dopłaty do kredytu hipotecznego. Co jednak wydaje się już przesądzone, programy typu MdM czy RnS przeszły definitywnie do historii i ich reaktywacja w przyszłości nie wchodzi w rachubę.

Mieszkanie plus po nowemu
Dopiero co ogłoszona nowa koncepcja programu Mieszkanie Plus, która tym razem ma być realizowana poprzez dopłaty do czynszu najmu, może nie spotkać się już z tak dużym poparciem społecznym, jak wersja pierwotna. Analogiczna idea dofinansowania do najmu mieszkań na wolnym rynku, o którą także zapytano w badaniu, zyskała aprobatę respondentów na poziomie zaledwie 10,5 proc. wskazań, lokując się na szarym końcu klasyfikacji tej części sondażu.

Sprawdź także: Mieszkanie plus po nowemu. Według rządu ma być tanie i powszechne

 

Źródło: RynekPierwotny.pl

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze