Urząd KNF sformułował zestaw praktycznych wskazówek, na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy w kontekście ryzyka stopy procentowej. Czego zatem wystrzegać się w pierwszej kolejności? Zdaniem urzędników należy stawiać na sprawdzone kredyty. Przede wszystkim na te o oprocentowaniu stałym i okresowo stałym. "Twój dochód nie zależy od rynkowych stóp procentowych, więc kredyty o zmiennym oprocentowaniu są obarczone największym ryzykiem" - ostrzega UKNF i radzi, aby myśleć długofalowo i pamiętać, iż zmienne oprocentowanie może znacząco wpłynąć na wysokość raty.
Istotne jest również zapoznanie się ze wszystkimi warunkami i symulacją rat przy różnych wysokościach oprocentowania. "Upewnij się, że nawet przy wyższych stopach procentowych będziesz w stanie spłacać kredyt" - sugeruje urząd.
Urząd przypomina, że bank powinien przedstawić kompleksowe informacje, w szczególności: rodzaj i wysokość oprocentowania, całkowitą kwotę kredytu, całkowitą kwotę do zapłaty oraz rzeczywistą roczną stopę oprocentowania (RRSO) uwzględniającą wszystkie koszty.
"Przed zawarciem umowy dokładnie ją przeczytaj i zapoznaj się ze wszystkimi jej warunkami" - apeluje UKNF i dodaje, że w przypadku kredytów zabezpieczonych hipotecznie o zmiennym oprocentowaniu, bank powinien zaprezentować symulacje kosztów kredytu dla różnych poziomów stopy referencyjnej.
Koniec umów śmieciowych! Umowy ma zastąpić kontrakt
Po zapoznaniu się ze szczegółami umowy należy rozważyć wszystkie możliwości i podjąć decyzję "na chłodno".