abonament rtv

i

Autor: Shutterstock

Abonament RTV

Za radio w samochodzie też zapłacisz abonament RTV. Przepisy przewidują jednak pewne wyjątki

2023-05-11 11:09

Abonament RTV kojarzy się głównie z obowiązkiem dotyczącym gospodarstw domowych. Nie wszyscy wiedzą, że za radio w samochodzie trzeba płacić abonament. Nawet w sytuacji, gdy nie jest ono używane. Są natomiast wyjątki.

Abonament RTV za radio samochodowe jest obowiązkowy z pewnymi wyjątkami

Abonament RTV polaryzuje Polaków. Płacić powinni go również posiadacze odbiorników samochodowych. W myśl ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych wszystkie jednostki centralne, przedsiębiorstwa, instytucje, podmioty prowadzące działalność gospodarczą zobowiązane są do wnoszenia opłaty abonamentowej za każdy posiadany odbiornik telewizyjny i radiofoniczny, w tym również za odbiorniki w samochodach służbowych. Czy należy natomiast opłacać abonament za zepsute lub niepodłączone radio w pojeździe firmowym lub radio z odłączoną anteną? Jak podaje portal bezprawnik.pl kontroler, który zrobi zdjęcie auta z odbiornikiem radiowym, to nie jest to wystarczający dowód do uiszczenia opłaty abonamentowej. "Kontroler powinien najpierw sprawdzić, czy odbiornik faktycznie jest sprawny" - czytamy.

Co więcej - jak informuje portal jeśli ktoś dokonywał wcześniej opłaty abonamentowej za odbiorniki znajdujące się w mieszkaniu, nie musi uiszczać dodatkowej, oddzielnej opłaty za abonament w aucie. "Nie ma przy tym znaczenia, czy dana osoba posiada w domu radio, czy też może jedynie telewizor – radioodbiorniki są ujęte w opłacie abonamentowej za telewizor" - wskazuje bezprawnik.pl.

Sonda
Znasz znaczenie kontrolek w samochodzie?
EKG 2023: Adam Manikowski

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze