Kierowca

i

Autor: Pixabay W Olsztynie egzaminy na prawo jazdy odbywają się zgodnie z harmonogramem. Zdj. ilustracyjne.

Abonament RTV

Masz w samochodzie radio? Poczta sprawdzi czy płacisz abonament!

2022-10-04 13:22

- Kontrolerzy Poczty Polskiej robią zdjęcia zaparkowanym na ulicy samochodom, które mają zamontowane radio, i sprawdzają, czy właściciel opłaca abonament RTV - podaje portal bankier.pl. Jak tłumaczy Poczta wszystko "odbywa się zgodnie z prawem". Ustawa z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych mówi, że wszystkie jednostki centralne, przedsiębiorstwa, instytucje, podmioty prowadzące działalność gospodarczą zobowiązane są do wnoszenia opłaty abonamentowej za każdy posiadany odbiornik telewizyjny i radiofoniczny, w tym również za odbiorniki w samochodach służbowych.

Abonament RTV za radio w aucie

Abonament RTV kojarzy się głównie z obowiązkiem dotyczącym gospodarstw domowych. Poczta Polska przypomina, że płacić powinni też posiadacze odbiorników samochodowych. Jeśli kierowca mieszka w domostwie, które opłaca regularnie opłaty abonamentowe, nie powinien mieć powodów do obaw. Art. 2 ust. 5 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych wskazuje, że w przypadku opłacania abonamentu RTV w ramach gospodarstwa domowego, nie trzeba ponosić dodatkowych kosztów za radioodbiornik w aucie prywatnym.

Jeśli pojazd jest zarejestrowany na działalność, leasingowany lub wynajmowany, to jego użytkownik ma obowiązek zapłacenia abonamentu. Opłatę abonamentową należy uiścić za każdy samochód firmowy, który jest wykorzystywany do prowadzonej działalności gospodarczej.

Czy wszyscy muszą płacić?

Czy należy natomiast opłacać abonament za zepsute lub niepodłączone radio w pojeździe firmowym lub radio z odłączoną anteną (używane np. tylko do odsłuchu muzyki ze smartfona). "Ustawa zawiera domniemanie, że każdy kto posiada odbiornik radiowy lub telewizyjny, korzysta z tego odbiornika, a co za tym idzie jest zobowiązany do uiszczania opłat abonamentowych" - tłumaczy rzecznik Poczty Polskiej w rozmowie z serwisem dostawczakiem.pl.

- Należy wskazać, że nie jest to interpretacja Poczty Polskiej, lecz ustawodawcy. Kontrolerzy Spółki są zobowiązani do działania w granicach obowiązującego prawa. Regulacje te były przedmiotem kilkukrotnego badania przez Trybunał Konstytucyjny, który jednak nie uznał ich za niezgodne z Konstytucją RP - dodaje rzecznik.

Sonda
Miałaś/eś kiedykolwiek wypadek samochodowy?
Forum w Karpaczu 2022: Sławomir Grzelczak
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze