Co zamiast karpia na Wigilię? Jakie ryby warto przyrządzić na święta?

i

Autor: Getty Images

Zabraknie karpia na wigilijnych stołach w Polsce?! Muszą minąć aż trzy lata zanim karp trafi na talerz

2020-12-18 2:29

Święta Bożego Narodzenia 2020. Aż 87 proc. polskich rodzin zamierza podać przynajmniej jedną potrawę rybną podczas nadchodzących świąt. Preferowany jest karp, najlepiej z polskiej hodowli. To wciąż najpopularniejsza z ryb, którą Polacy zamierzają kupić z myślą o wigilijnej wieczerzy: deklaruje to 62 proc. respondentów, którzy planują zakupić rybę na święta. Zanim ryba trafi z hodowli na wigilijne stoły, musi upłynąć sporo czasu.

Polska jest potentatem, jeśli chodzi o hodowlę karpia w Unii Europejskiej, z niemal 30 proc. udziałem w całkowitej produkcji tych ryb na terenie krajów unijnych. Według danych Europejskiego Obserwatorium Rynku w zakresie Rybołówstwa i Akwakultury (EUMOFA), rynek konsumpcyjny karpia w Polsce szacowany jest na ponad 21 000 ton.

Także w tym roku na wigilijnych stołach polskiego karpia na pewno nie zabraknie. – Jednakże pandemia ma wpływ na model dystrybucji karpia. W głównym kanale sprzedażowym, którym są hipermarkety, nie będzie możliwości zakupu żywych ryb – zauważa Paweł Wielgosz, prezes zarządu Organizacji Producentów Polski Karp. Zrzeszone w nim gospodarstwa rybackie odpowiadają za dostawy około 40 proc. karpia w Polsce.

Narodowa kwarantanna do 17 stycznia! DRAKOŃSKIE OBOSTRZENIA i godzina policyjna w Sylwestra

– W okresie przedświątecznym mocno liczymy na klienta tradycyjnego, gdyż we znaki dały się producentom okresy ograniczeń w funkcjonowaniu restauracji i hoteli. Ten kanał odbiorców jest dla hodowców ważny przez cały rok, a rybę doceniają smakosze. Jako Organizacja nieustannie promujemy walory zdrowotne karpia i jego ekologiczne metody produkcji. Niewiele osób wie, że zanim karp trafi na nasze stoły, żyje 3 lata – mówi Paweł Wielgosz.

Wymiana choinek plastikowych na żywe

Jak dowodzą przywołane badania, nasza wigilijna tradycja ma się doskonale. Karp to wciąż najpopularniejsza z ryb, którą Polacy zamierzają kupić z myślą o wigilijnej wieczerzy: deklaruje to 62 proc. respondentów, którzy planują zakupić rybę na święta. To o wiele więcej wskazań niż na śledzie (44 proc.) czy dorsze (27 proc. wskazań). Inne popularne gatunki ryb, to: łososie, mintaje, miruny i pstrągi (na każdą z tych ryb wskazuje od 10 do 20% konsumentów).

Karp jest podstawowym wyborem na Wigilię, niezależnie od grupy wiekowej – wskazuje na niego 69 proc. najstarszych konsumentów (65 lat+), ale również 63 proc. najmłodszych dokonujących zakupy spożywcze (18-24 lata). Karp jest szczególnie popularny na Śląsku, w Małopolsce i Wielkopolsce oraz w Polsce Centralnej (łódzkie, mazowieckie). Jedynie w Polsce Północnej popularnością karpiowi dorównują śledzie.

Dla 92 proc. potencjalnych nabywców karpi istotne jest, by pochodziły one z polskiej hodowli (dla 48 proc. jest to bardzo ważne, a dla kolejnych 34 proc. konsumentów jest to "raczej ważny" aspekt zakupu). Jedynie 5% konsumentów deklaruje, że pochodzenia karpia nie ma dla niego żadnego znaczenia, 14 proc. nie ma zdania w tej kwestii.

Akwakultura, czyli chów i hodowla ryb i innych organizmów wodnych, odgrywa kluczową rolę w zaopatrzeniu rosnącej liczby ludności na świecie w bezpieczną i zdrową żywność, przy optymalnym wykorzystaniu zasobów naturalnych i minimalizowaniu negatywnego wpływu na środowisko.

W Polsce akwakultura dostarcza obecnie ponad 45 000 ton ryb rocznie. Jedną z tradycyjnych gałęzi akwakultury jest chów karpi w stawach ziemnych, prowadzony na ziemiach polskich od XII-XIII wieku. Do dziś akwakultura karpi pozostaje produkcją niskointensywną, prowadzoną metodami, które nawiązują do pierwotnie stosowanych w średniowieczu.

Chów ryb w stawach ziemnych poza produkcją wysokiej jakości żywności oferuje usługi na rzecz środowiska naturalnego: kształtując i wzbogacając lokalną różnorodność biologiczną, retencjonując wodę w okresie wiosennym i letnim, redukując zawiesiny oraz biogeny w wodzie i wpływając pozytywnie na mikroklimat. Polscy hodowcy zaoferują konsumentom w 2020 r. ok. 21 000 ton karpi.

Najnowsze