Zakaz handlu. Czy najbliższa niedziela jest handlowa?

2019-03-30 8:17 KaJa
Zakaz handlu w niedziele. Rząd nie wprowadzi zmian od 2018
Autor: Fot. East News Nowe informacje - handel w niedzielę całkiem zakazany?

Od początku roku przepisy dotyczące zakazu handlu zostały zaostrzone. Już tylko jedna niedziela w miesiącu jest handlowa. Zewsząd eksperci negatywnie oceniają wprowadzoną ustawę, a na zakazie handlu zarabiają głównie dyskonty, a nie mali przedsiębiorcy. Rząd przyznaje, że przyjrzy się przepisom, ale jak na razie brak konkretów. Sprawdź, czy w niedzielę, 31 marca zrobisz zakupy.

Według zaostrzonych przepisów zakazu handlu, które obowiązują od stycznie 2019 roku, jedynie ostatnia niedziela w miesiącu jest handlowa. Zatem, w tą najbliższą, 31 marca zrobimy zakupy w większości sklepów. Co ciekawe, w kwietniu handlowe będą aż dwie niedziele – 14 i 28 kwietnia.

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta weszła w życie 1 marca 2018 roku. Od początku 2019 roku zakupy zrobimy w jedną niedzielę w miesiącu - ostatnią, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą. W 2020 roku będzie jedynie 7 niedziel handlowych.

Zakaz handlu w niedzielę zniesiony?

Słychać coraz więcej głosów negatywnie oceniających zakaz handlu. Wiele wskazuje, że również Rząd przyjrzy się, czy faktycznie takie rozwiązanie jest opłacalne. Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin przyznał w programie "Tłit", że temat niedziel wolnych od handlu jest analizowany - rząd sprawdza, jak wygląda rzeczywisty ich wpływ na sytuację handlu i gospodarkę. Rezultaty mają być znane jeszcze w tym miesiącu, a nowelizacją ustawy lada dzień może zająć się Sejm. Minister pytany, czy rząd może zrobić krok w tył i wycofać się z zakazu handlu w niedzielę podkreślił, że "nigdy w polityce nie jest tak, że raz przyjęte rozwiązanie nie może być zmienione".

Najnowsze