Zakaz handlu. Czy niedziela 25 października jest handlowa?

2020-10-24 18:51 kaja
Zakaz handlu w niedzielę: 01.07. Czy jest niedziela handlowa?
Autor: Fot. East News / MICHAL WOZNIAK Zakaz handlu w niedzielę

Pandemia koronawirusa odbija się na handlu. Wprowadzone przez rząd godziny dla seniorów i limity klientów przekładają się na obroty w sklepach. Część organizacji ponawia zatem apel z wiosny i prosi o czasowe zniesienie zakazu handlu, a część jest temu przeciwna. Jak do tej pory nie zapadły jednak żadne decyzje, a przepisy dotyczące zakazu handlu nie zostały zniesione. Zobacz, czy najbliższa niedziela, 25 października jest handlowa.

Zakupy w niedziele wciąż są utrudnione. W związku z zakazem handlu wielkopowierzchniowego w niedziele, zakupy w ten dzień tygodnia można robić raptem kilka razy w roku. Czy w tej grupie wybranych niedziel jest ta, która przypada na 25 października 2020 roku? W najbliższą niedzielę sklepy będą zamknięte.

Zobacz także: Zmiana czasu z letniego na zimowy. Nie zapomnij przestawić zegarków

W tym roku sklepy mogą być czynne tylko w 7 niedziel, z czego zostały nam jeszcze tylko dwie - poprzedzające bezpośrednio Boże Narodzenie.

Kolejne organizacje handlowe wysyłają pisma do rządu, w których wskazują, że branża mocno cierpi w obecnej sytuacji. Z jednej strony wprowadzane obostrzenia, jak limity klientów i godziny dla seniorów, odbijają się na zarobkach sklepów, z drugiej strony tymczasowe zawieszenie zakazu handlu w niedziele pomogłoby rozładować kolejki w placówkach. Nie wszyscy są jednak zwolennikami zawieszenia przepisów, cześć organizacji broni wolnych niedziel i podkreśla duże naciski zagranicznych podmiotów. Z kolei  projekt ustawy przywracającej handel w niedziele złożyli posłowie PSL i Kukiz'15.

Czytaj również: Kasy pierwszeństwa w Lidlu. Kto może z nich skorzystać?

- Według Polskiej Rady Centrów Handlowych zniesienie zakazu handlu w niedziele może pomóc w zwalczaniu kryzysu, który wywołał koronawirus. Jak informuje PRCH, przywrócenie handlu w niedziele może pozytywnie wpłynąć na walkę z pandemią. Przede wszystkim pozwoli na utrzymanie wielu miejsc pracy. Dzięki temu również kolejki w sklepach zrobią się mniejsze, gdyż klienci mieliby dodatkowy dzień na zrobienie zakupów. Rada zwraca również uwagę, że w centrach handlowych zatrudnionych jest około 400 tysięcy osób. „ Jeśli właściciele popularnych marek nie odrobią strat spowodowanych lockdownem, zaczną weryfikować swoje strategie rozwoju oraz szczegółowo analizować rentowność poszczególnych punktów, co w konsekwencji może spowodować, że znikną tysiące etatów, które dziś obsadzane są głównie przez ludzi młodych, w tym studentów. Skutki odczują zwłaszcza lokalne rynki pracy i to zarówno w małych, jak i dużych miastach" - twierdzi Polska Rada Centrów Handlowych. Podobne stanowisko przedstawia Rada Przedsiębiorczości. Przedsiębiorcy apelują o otwarcie sklepów w niedzielę w czasie stanu zagrożenia epidemicznego. Ich zdaniem, zawieszenie zakazu handlu pozwoli ochronić większą liczbę miejsc pracy w handlu i branżach ściśle z nim współpracujących oraz zwiększy sprzedaż i poprawi bezpieczeństwo sanitarne w czasie zakupów - napisali w projekcie posłowie PSL i Kukiz'15.

Zakaz handlu 2020. Kiedy wypada niedziela handlowa?
Autor: Super Express Zakaz handlu 2020. Kiedy wypada niedziela handlowa?
Antyrządowe protesty w całym kraju
Najnowsze