Zakaz handlu. W które niedziele kwietnia będą czynne sklepy? [KALENDARZ]

2018-03-27 14:04
pisanki, Wielkanoc, zakupy
Autor: Pixabay.com

Zakaz handlu funkcjonuje od 1 marca, ale to kwiecień będzie najbardziej restrykcyjnym miesiącem pod względem niedziel z zamkniętymi sklepami. A to za sprawą aż 5 weekendów i świąt Wielkanocy. W które niedziele kwietnia 2018 r. zrobisz zakupy i które sklepy mogą być czynne pomimo zakazu handlu?

Zgodnie z ustawą o zakazie handlu, w tym roku z handlu zostaną wyłączone 23 niedziele. Od 1 marca praca ma być dozwolona w dwie niedziele handlowe – pierwszą i ostatnią w miesiącu. Dodatkowo w niektóre niedziele wypadają dni ustawowo wolne od pracy: w Wielkanoc 1 kwietnia, w Zesłanie Ducha Świętego 20 maja oraz w Święto Niepodległości 11 listopada.

Zobacz koniecznie: Te Biedronki mogą być czynne w niedziele mimo zakazu handlu [LISTA, GODZINY OTWARCIA]

Ustawa zakazująca handlu w niedziele dodatkowo zakłada, że zakaz handlu nie obejmie dwóch kolejnych niedziel poprzedzających Boże Narodzenie (16 grudnia i 23 grudnia), a także niedzieli poprzedzającej Wielkanoc (25 marca). W Wigilię handel będzie ograniczony do godziny 14.

Dlatego w kwietniu 2018 roku aż w cztery niedziele z rzędu będzie obowiązywał zakaz handlu! Zakupów nie zrobimy nie tylko tradycyjnie w niedzielę wielkanocną (1 kwietnia), ale także trzy kolejne - 8, 15 i 22 kwietnia. Jedyną handlową niedzielą w miesiącu zostaje 29 kwietnia. To jedyny taki przypadek w tym roku, kiedy w miesiącu wypadają aż cztery dni bez możliwości zrobienia zakupów we wszystkich sklepach.

Sprawdź również: Galerie handlowe będą czynne w niedziele. Zobacz, gdzie zrobisz zakupy

Gdzie zrobić zakupy w niedzielę?
Ustawa przewiduje szereg wyjątków. Niedzielna sprzedaż nadal dozwolona będzie - poza cukierniami, piekarniami czy kwiaciarniami - m.in. na stacjach benzynowych, w hotelach i restauracjach, w autobusach, na dworcach, w kioskach z prasą, na pocztach, w hurtowniach rolno-spożywczych, w skupach zbóż, owoców czy mleka.

Czytaj także: Zakaz handlu w niedziele "u nas się nie przyjmie". Zobacz, dlaczego

Po wejściu zakazu handlu w niedziele w życie liczba niedziel handlowych zmniejszy się do 21 w 2018 r., 15 w 2019 r. oraz siedmiu niedziel w 2020 roku.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze