Chociaż w niedziele objęte zakazem handlu nie zrobimy zakupów w wielkoformatowych sklepach, to ustawa, która wejdzie w życie 1 marca, nie nakazuje zamknięcia centrów handlowych. Już teraz zarządcy niektórych nieruchomości z rynku komercyjnego zapowiadają, że obiekty handlowe będą czynne w każdą niedzielę. Warszawiacy zachowają możliwość odwiedzania w niedzielę różnych centrów handlowych, m.in.: Arkadii, Galerii Mokotów, CH Wileńskiej czy CH Ursynów. Co prawda już w tym roku zakaz handlu obejmie 23 niedziele, ale będą spod niego wyłączone rozmaite obiekty znajdujące się na terenie centrów handlowych: kina, kluby fitness czy restauracje. One pozostaną otwarte. W niedzielę będzie czynne także Centrum Handlowe Marywilska, które umożliwia sprzedaż hurtową i detaliczną. Zaopatruje się w nim wielu warszawskich sprzedawców.
Zobacz: Zakaz handlu w niedziele. HARMONOGRAM zamykania sklepów [2018, 2019, 2020]
- Zakaz wynikający z nowo przyjętej ustawy o ograniczeniach w handlu dotyczy sprzedaży w sklepach, i ten będzie w pełni respektowany, natomiast na naszym terenie funkcjonuje wiele podmiotów prowadzących działalność nieobjętą ograniczeniami, tak jak gastronomia czy usługi.Dokładniejsze informacje na temat otwarć konkretnych lokali będziemy mogli podać w późniejszym terminie – poinformowała nasz serwis Monika Lewczuk-Kuropaś, rzeczniczka prasowa Unibail-Rodamco Polska – spółki, która posiada udziały w kilku centrach handlowych: Galerii Mokotów (Warszawa), Arkadii (Warszawa), Galerii Wileńskiej (Warszawa), Złotych Tarasach (Warszawa) oraz Wroclavii (Wrocław).
Dyskonty i supermarkety także szykują się na zakaz handlu. Sklepy z sieci Biedronka, Lidl, Netto czy Carrefour w piątki lub piątki i soboty poprzedzające niedziele wyłączone z handlu zamierzają obsługiwać klientów dłużej. A to może oznaczać, że zaczniemy robić częściej zakupy w godzinach nocnych.
Sprawdź: Żabce zakaz handlu w niedzielę niestraszny
Kolejną grupę sklepów, które będą mogły pozostać otwarte w niedzielę, stanowią te działające we franczyzie. Zrobiło się głośno na ich temat po tym, jak sieć Żabka potwierdziła, że nie wyklucza pracy franczyzobiorców w niedzielę. Co prawda ostateczna decyzja w tej sprawie będzie należała do właścicieli poszczególnych sklepów, ale jeżeli zechcą, będą mogli stanąć w niedzielę za kasą i obsługiwać klientów, pracując osobiście i na własny rachunek. W ślady takich przedsiębiorców mogą pójść franczyzobiorcy działający pod szyldem Delikatesów Centrum, Euro Sklepu, Lewiatana, Groszka czy ABC, jak również salonów prasowych inMedio oraz innych placówek handlowych. Wszystkie te marki skupione są wokół grupy Eurocash.
Polecamy: Zakaz handlu: 11 marca pierwsza niedziela bez zakupów. W kwietniu aż cztery [HARMONOGRAM]
Sieci sklepów we franczyzie jest znacznie więcej, np. należą do nich placówki Carrefour Express. Do tego dochodzi liczna grupa miejsc wyłączonych z zakazu handlu w niedziele pod pewnymi warunkami. Są to m.in.: stacje benzynowe, placówki pocztowe, piekarnie, cukiernie, lodziarnie, kwiaciarnie, kioski z prasą, miejsca sprzedaży biletów komunikacji miejskiej, punkty z wyrobami tytoniowymi lub kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych, środki komunikacji, dworce, porty, przystanie, lotniska, strefy wolnocłowe, punkty handlowe w obiektach hotelowych czy placówki oświaty, kultury, sportu, rekreacji, turystyki i wypoczynku. Wszystko to otwiera sklepikarzom szerokie pole do działania.
Oprac. na podst. wiadomosci.gazeta.pl, managero.pl, eurocash.pl, marywilska44.waw.pl, wiadomosci.radiozet.pl