zakupy/sklepy spożywcze

i

Autor: shutterstock

Zakaz handlu w niedzielę. Politycy mają nowy pomysł. Co proponują?

2021-07-29 14:11

Do Sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta. Nowe zapisy mają uszczelnić przepisy dotyczące zakazu handlu w niedziele i święta. Przedstawicielem wnioskodawców jest Janusz Śniadek (PiS). W uzasadnieniu do projektu wskazano, że przedsiębiorcy prowadzący placówki handlowe omijali zakaz handlu w niedziele, powołując się na posiadanie statusu placówki pocztowej. Nowe zapisy mają wyeliminować takie zachowania właścicieli sklepów.

Zakaz handlu w niedziele i święta cały czas wzbudza kontrowersje. niektórzy przedsiębiorcy znajdują rozwiązania, jak ominąć obowiązujące przepisy. Tymczasem część posłów bierze sprawy w swoje ręce i podejmuje kroki zmiany przepisów dotyczących zakazu handlu w niedziele i święta. Do Sejmu właśnie trafił projekt nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta, którego celem jest uszczelnienie przepisów. Przedstawicielem wnioskodawców jest Janusz Śniadek (PiS).

Na czym uszczelnienie dokładnie ma polegać? Przede wszystkim chodzi o to, by sklepy nagle nie stawały się placówkami pocztowymi, które to mogą funkcjonować w niedziele i święta.  W nowym projekcie ustawy z katalogu włączeń od zakazu handlu w niedziele i święta usunięto też placówki handlowe, których przeważająca działalność polega na sprzedaży wyrobów tytoniowych. Jak wyjaśniono, to wyłączenie było nadużywane przez przedsiębiorców, którzy handlują papierosami "przy okazji”.

Podkreślono przy tym, że sprzedaż papierosów w niedziele i święta będzie nadal możliwa przez placówki handlowe korzystające z wyłączenia od zakazu handlu na podstawie innych przepisów np. na stacjach paliw.

Przypomnijmy, że ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie w 1 marca 2018 r. Od 2020 r. zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel w roku. Ustawa przewiduje katalog 32 włączeń. Zakaz nie obejmuje m.in. działalności pocztowej, nie obowiązuje w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą, kawiarniach.

Polski Ład. Nowa kwota wolna od podatku, wyższe emerytury i zmiany w składce zdrowotnej. Kto na nim zyska, a kto straci? Sprawdź!
Sonda
Zakaz handlu w niedzielę powinien być:
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze