Załamana rodzina

i

Autor: Shutterstock (3)

Ochrona środowiska

Zakaz pieców na gaz w Polsce. Jest data, nie ma odwrotu

2024-03-21 7:12

Jak przekazuje Interia, ministerstwo klimatu i środowiska zmodyfikowało Krajowy Plan na rzecz Energii i Klimatu na lata 2021-2030. Padły nowe daty od, których budynki mają być zeroemisyjne. Tym samym muszą zniknąć piece gazowe i węglowe w nowo budowanych jak i starszych budynkach. Plan już został wysłany do KE.

Zeroemisyjne budynki już za 4 lata

Według planu, o którym informuje Interia, od 2030 r. wszystkie nowo powstające budynki będą musiały być zeroemisyjne - od tego czasu nie będą mogły być one ogrzewane gazem czy węglem. Budynki użyteczności publicznej jak szkoły, urzędy czy szpitale mają być przystosowane jeszcze szybciej, bo od 1 stycznia 2028 r. Piece gazowe czy węglowe, które zostały zainstalowane przed tą datą, będą musiały zniknąć do 2040 r. - twierdzi portal. 

"Celem jest, aby do około 2040 r. wszystkie potrzeby cieplne w gospodarce były pokrywane przez ciepło systemowe oraz nisko i zeroemisyjne źródła indywidualne" czytamy.

Interia cytuje uzasadnienie ministerstwa, które informuje, że "zgodnie z postanowieniami nowej dyrektywy EPBD będą budynkami niewymagającymi w ogóle lub wymagające bardzo małej ilości energii, niegenerującymi bezpośrednio na miejscu żadnych emisji CO2 z paliw kopalnych i niegenerującymi żadnych operacyjnych emisji gazów cieplarnianych, lub generującymi bardzo małe ilości operacyjnych takich emisji. Możliwe będzie to jedynie przy podłączaniu takowych budynków do efektywnych energetycznie systemów ciepłowniczych lub jeszcze szerszego wykorzystania OZE".

Jak tłumaczy MKiŚ, docelowy dokument zawierający dwa scenariusze: bazowy (WEM) i ambitny (WAM), "zostanie przedstawiony do pełnych konsultacji publicznych oraz uzgodnień sektorowych i następnie sfinalizowany na przełomie II i III kwartału 2024 r.". 

Pieniądze to nie wszystko Krzysztof Kapis
QUIZ PRL. Zakupy i handel w Polsce Ludowej
Pytanie 1 z 15
Aby w 1976 roku kupić cukier należało posiadać:
QUIZ PRL. Zakupy i handel w PRL
Listen on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze