Małopolska uchwała antysmogowa obowiązuje od maja 2024
Jak przekazał Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, uchwały antysmogowe są aktami prawa miejscowego. Dlatego uprawnionymi do kontroli mieszkańców są m.in. wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast.
Użytkownik urządzenia grzewczego powinien okazać kontrolerom dokumenty potwierdzające, że piec, kocioł lub kominek, z którego korzysta spełniają wszystkie wymogi określone w uchwale antysmogowej. Takim dokumentem może być np. instrukcja użytkowania urządzenia (jeśli zawiera wymagane dane) lub wyniki badań emisji z urządzenia.
Jeżeli użytkownik instalacji nie przestrzega przepisów uchwały antysmogowej, może zostać ukarany mandatem do 500 zł. Kontrolujący może również skierować wniosek do sądu o nałożenie kary grzywny do 5 tys. zł. Karę można nałożyć ponownie przy każdym przypadku eksploatacji instalacji niezgodnie z uchwałą antysmogową.
W stolicy Małopolski, Krakowie od września 2019 r. obowiązuje bardziej restrykcyjna lokalna uchwała antysmogowa, zgodnie z którą wprowadzono całkowity zakaz palenia paliwami stałymi, w tym węglem i drewnem. Zakazane jest także użytkowanie kominków na drewno.
Czy zakaz tzw. kopciuchów zmieni się w skuteczne prawo w Polsce?
Można zakładać ryzyko dalszego użytkowania tzw. kopciuchów przez niektóre gospodarstwa domowe. Pierwszym z powodów są wspomniane wysokie ceny energii.
Jednocześnie, osoby które zainwestowały w bardziej nowoczesne źródła ogrzewania, np. na gaz, nie mają pewności, czy również takie instalacje nie zostaną w przyszłości przymusowo wycofane i zastąpione czymś bardziej niskoemisyjnym. Wiele osób zamieszkujących domki jednorodzinne czuje obawy przed dalszym rozwojem nowych regulacji. Prawna dezorientacja połączona z drogą energią sprawia, że tzw. kopciuchy mogą jednak dalej funkcjonować pomimo zakazów.