zakupy online

i

Autor: materiały prasowe

Zakupy Polaków. Na co wydajemy pieniądze w sieci? Możesz się zdziwić!

2021-01-30 10:48

Zmianę naszego sposobu kupowania na bardziej zdalny i cyfrowy widać gołym okiem. W niektórych grupach produktów przejście na zakupy online było niemal rewolucyjne. Ostatni raport firm Shoper i SMSAPI pokazuje, że aż co trzeci Polak w czasie pandemii przerzucił się na kupowanie odzieży, kosmetyków i książek w sieci.

Nadzwyczajny wzrost zainteresowania zakupami w sieci potwierdzają ubiegłoroczne wyniki badania opinii przeprowadzonego wspólnie z firmą SMSAPI. Na potrzeby raportu “Komunikacja sklepów internetowych” zapytano 1000 konsumentów, w jaki sposób robią zakupy, ile wydali na produkty z poszczególnych kategorii oraz jak często kupowali online w czasie pandemii koronawirusa.

ZOBACZ: Planujesz kupno mieszkania? Próżno czekać na spadek cen. Rekordowe kwoty na rynku wtórnym

Uzyskane odpowiedzi wskazują, że wiele osób całkiem niedawno odkryło zalety kupowania przez internet. Przekonało się do niego również sporo osób wcześniej tylko sporadycznie kupujących online.

Dla każdej grupy produktów liczba respondentów, deklarujących, że w ostatnich miesiącach częściej kupują online była wyższa niż tych, którzy w ten sposób kupują rzadziej, a w kilku kategoriach tych pierwszych jest nawet 3-4-krotnie więcej.

- Już wcześniej widzieliśmy, że jeden asortyment sprzedaje się w sieci lepiej niż inny, więc sam fakt, że w także pandemii każda z branż ma inna dynamikę wzrostu, specjalnie nie dziwi. Ciekawe jest jednak, że najwięcej klientów zyskały sklepy internetowe z odzieżą, drogerie online, a także z e-sklepy z książkami i multimediami czy akcesoriami hobbystycznymi, jak również dopiero raczkujące internetowe sklepy spożywcze czyli - szeroko patrząc - dotyczące codziennego życia. To pokazuje, że zakupy w sieci stał się sposobem na załatwianie zwykłych sprawunków - zauważa Oliwia Tomalik, Marketing Manager Shoper.

Co zmieniło się w zakupach online w 2020?Raport pokazuje, że największym wzrostem sprzedaży za pośrednictwem internetu cieszyły się produkty z kategorii Zdrowie i uroda. Ponad 34 proc. respondentów zadeklarowało, że w czasie pandemii zaczęło je częściej kupować w sklepach internetowych. Dane firmy Shoper mówią, że liczba transakcji w branży Zdrowie i uroda wzrosła w ubiegłym roku o niemal 60 proc. względem roku 2019. Na drugim miejscu uplasowała się odzież (34 proc.), a na trzecim książki i multimedia (31,1 proc.). Produkty z tej ostatniej kategorii były również najczęściej wskazywane jako kupowane wyłącznie online (35,4 proc.). Inne branże z dużym udziałem transakcji tylko internetowych to hobby (wzrost o ponad 28 proc.), a także komputery i elektronika (ponad 24 proc.).Nie wszędzie wysokie wzrostyBranża Sport i podróże oraz Motoryzacja nie odnotowały większych zmian. Przynajmniej tak wynika z deklaracji respondentów badania Shoper i SMSAPI. Można postawić tezę, że na relatywnie słabe wzrosty w tych kategoriach wpłynęły pandemiczne obostrzenia, które znacząco ograniczały mobilności jak i możliwość uprawiania turystyki i sportu.

- Warto zauważyć, że nawet branże, które nie pozyskały w ubiegłym roku wielu nowych klientów, wciąż dobrze sobie radzą w internecie. Dotychczasowi klienci nie mając często stacjonarnej alternatywy, są bardziej skłonni, by kupować online. Na naszej platformie e-sklepy motoryzacyjne odnotowały w ubiegłym roku ponad 35 proc. więcej transakcji zakupowych niż w 2019, a w przypadku kategorii Sport i podróże ten wzrost wyniósł ponad 60 proc. Spodziewamy się, że w miarę jak pandemia będzie powoli ustępować, one również podążą za falą wzrostów w e-commerce, tak jak teraz odzież czy kosmetyki - mówi Oliwia Tomalik.

SPRAWDŹ: 500 plus, becikowe do 18. roku życia, działka i 20 tys. na start! Tyle pieniędzy dostaną pięcioraczki z Gniezna!

Sonda
Czy robisz zakupy przez Internet?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze