Czy inne globalne koncerny pojdą w ślad za Samsungiem?
"Na sześciodniowy tydzień pracy przeszła już kadra kierownicza wyspecjalizowanego w budownictwie Samsung C&T, w przemyśle ciężkim - Samsung Heavy Industries i Samsung E&A - zaawansowana technologicznie firma inżynieryjna. Kolejnymi mają być finansowe podmioty powiązane z Samsung Group, m.in. Samsung Life Insurance. Niewykluczone, że dotyczące ich decyzje o wydłużeniu tygodnia pracy zapadną jeszcze w kwietniu" - informuje "The Korea Herald".
Taka decyzja jednak wzbudziła kontrowersje, cytowany przez gazetę Oh Il-sun, dyrektor Korea CXO Institute - platformy dla czołowych, światowych menedżerów IT, stwierdził, że "sześciodniowy tydzień pracy dla kadry kierowniczej jest "przestarzały i nieefektywny". Jak dodał, "cały świat podąża za takim trendem. Samsung idzie wbrew globalnemu paradygmatowi".
Pomimo krytyki inne gigantyczne korporacje, jak Hyundai czy Hanwha - lider w zapatrzeniu kraju w energię i technologię "uważnie monitorują rezultaty pracy w soboty kierownictwa Samsunga".
Jak informuje koreańskia gazeta, SK Group po raz pierwszy od 24 lat, czyli od czasu wprowadzenia pięciodniowego tygodnia pracy w lipcu 2000 roku, wznowił odbywające się co dwa tygodnie sobotnie spotkania kadry kierowniczej ze swoich spółek zależnych. Ma ich 95.
Tymczasem związki zawodowe w Samsungu zorganizowały protesty domagając się poprawy pogarszających się warunków pracy, żądając podwyżki wynagrodzeń, wypłat premii i płatnych urlopów.
Polecany artykuł: